Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler-Ocak 2023 raporunda Türkiye'ye kötü haberler verdi. 2023 küresel ekonomik büyüme tahminini haziranda açıkladığı yüzde 3 seviyesinden yüzde 1,7’ye düşürdüğünü açıklayan Dünya Bankası, büyüme beklentisini de 0,5 puan indirdiğini açıkladı.

Dünya ekonomisinin değerlendirildiği raporda Türkiye için çeşitli beklentiler ve açıklamalar da yer aldı. Raporda, Dünya Bankası Türkiye için 2023 büyüme beklentisini 0,5 puan düşürerek yüzde 2,7’ye çekti. Dünya Bankası, Türkiye için 2024 büyüme beklentisini yüzde 4’te sabit tuttu.

Çoğu ülke ve bölge için büyüme tahminlerini düşürerek yeni olumsuz şokların küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği konusunda uyarıda bulunan Dünya Bankası, pek çok ülke için 2024 büyüme tahminlerini de düşürerek, kalıcı enflasyon ve yüksek faiz oranlarının bu tahminlere sebep olduğunu vurguladı.

Dünya Bankası, Çin için 2023 büyüme tahminini yüzde 5,2’den yüzde 4,3’e, Japonya için yüzde 1,3’ten yüzde 1’e ve Avrupa ve Orta Asya için yüzde 1,5’ten yüzde 0,1’e düşürdü. Kuruluş ABD’nin bu yıl yalnızca yüzde 0,5 büyüyebileceğini öngördü.

Dünya Bankası'nın açıklamalarına göre, para politikasının sıkılaştırılması, Ukrayna savaşının yansımaları ile ABD, euro bölgesi ve Çin’deki yavaşlama, küresel büyüme tahminlerinin düşürülmesinde etkili oldu. Dünya Bankası'nın tahmini gerçekleşirse küresel ekonominin 2009 ve 2020'den sonra son 30 yılın en kötü performansını göstermesi tahmin ediliyor.

KÜRESEL REFAHTAKİ GERİLEME DEVAM EDEBİLİR

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, raporun önsözünde, “Kalkınmanın karşı karşıya olduğu kriz yoğunlaşıyor ve küresel refahtaki gerilemeler muhtemelen devam edecek. Yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde GSYİH gelecek yılın sonunda Covid-19 salgını arifesinde beklenen seviyenin yaklaşık yüzde 6 altında olacak. Hukukun üstünlüğünü güçlendirmek, görünümü iyileştirmek ve insanlar için daha iyi fırsatlarla daha güçlü ekonomiler inşa etmek için şimdi yapılabilecek önemli reformlar var” dedi.

Dünya Bankası raporda şu alanlara odaklanmanın kritik olduğunu söyledi:

* Ulusal politika yapıcılar, herhangi bir mali desteğin savunmasız gruplara odaklandığından emin olmalı.

* Enflasyon beklentileri iyi bir şekilde sabitlenmeli.

* Finansal sistemler dayanıklı olmaya devam etmeli.

Editör: Yadigar Hanım