Çin’in Doğu Türkistan’da Uygulamakta olduğu “soykırım ve insanlığa karşı suç” politikalarını protesto hem 2022 kış olimpiyatlarını seyretmemeye çağrı ve Gulca Katliamının 25.yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen protesto ve basın açıklaması etkinliğinin basın bildirisi yayınlandı.

Basın bildirisi şu şekilde:

4 Şubat 2022 İstanbul Tarabya Çin konsolosluğu önü

Değerli basın mensupları, siyasi parti ve STK’ların saygıdeğer temsilcileri, Doğu Türkistan davasının yılmaz destekçileri, kıymetli hemşerilerim, sevgili çocuklar, hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bugün burada toplanmamızın amacı esas itibariyle Çin’in Doğu Türkistan’da çoğunluğu Uygurlar olmak üzere, Kazak, Kırgız, Özbek gibi Müslüman Türk halklarına uygulamakta olduğu soykırım ve insanlığa karşı suç teşkil eden politikalarını lanetlemek ve hep birlikte etkin yöntemlerle Çin’in geri adım atmasını sağlayacak konsensüs için kamuoyu oluşturmaya çalışmak aynı zamanda, 5 Şubat Gulca katliamında şehit edilen kardeşlerimizi anmak vene yazık ki tüm önleme çabalarımıza rağmen yapılmasına engel olamadığımız, 2022 Kış Olimpiyatlarının soykırımın merkezi olan Pekin ’de yapılmasını asla ve kata tasvip etmediğimizi haykırmak içindir.

Haykırıyoruzbu insanlığın ayıbıdır, Olimpiyatların kara lekesidir.

Çin’in Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Türkü işkence kamplarına kapatarak soykırım yapmakta olduğu artık bir iddia değil, deliller, işkence kamplarından kurtulabilen mağdurların ifadeleri, uluslararası araştırmacıların raporları, Çin’in sızdırılmış çok gizli belgelerindeki direktifleri ve bizzat kamplarda görev yapmış Çinli polisin tanıklığı sonucunda Londra’da kurulmuş “Bağımsız Uygur Mahkemesi” tarafından 9 Aralık 2021 tarihinde Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu politikalarının “soykırım ve insanlığa karşı suç” olduğu hükmüne varılmıştır.

Çin artık emperyalist emellerini gizleme ihtiyacı duymayacak konuma gelmiştir. Bir Kuşak Bir Yol projesi Çin’in emperyalist emellerini gerçekleştirebilmesinin can damarıdır. Doğu Türkistanlıları bu projesinin önündeki en büyük engel olarak gördükleri için kökünden halledilmesi gereken bir sorun olarak bakmaktadır.Onun içindir ki yıllardan beri süregelen asimilasyon politikalarını 2017 yılından itibaren soykırım boyutuna taşımıştır.Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin zihniyetiİnsanları değerli bir varlık olarak değil, sadece üretim aracı, zor kullanılarak yönetilmesi gereken ve ÇKP’ye mutlak itaat ettiği müddetçe yaşamalarına müsamaha gösterilebilecek topluluklar olarak görmektedir. Sloganlarından bazıları: “ÇKP’nin sözüne dinle, ÇKP’ye minnettar ol, ÇKP ile yürü, ÇKP’yi sevmek vatanseverlik, ÇKP her şeyin üstündedir. ÇKP için her şey feda edilir.”Bu söylemlerden çok şey çıkarabiliriz. Doğu Türkistan işte böyle hastalıklı bir zihniyetin işgali altındadır.

Çin’in yapmakta olduğu insanlık dışı uygulamaları son zamanlarda özellikle batılı ülkelerin parlamentoları ve hükümetleri peş peşe soykırım ve insanlığa karşı suç olarak kabul edip kınamakta, kanunlar çıkarıp ambargo uygulamakta ve Beijing 2022 Kış Soykırım Olimpiyatlarını diplomatik boykot etmektedir.

Ne yazık ki kardeşlerimiz ve dindaşlarımız bu konuda sessiz kalmayı hatta Çin’in tarafında yer almayı tercih etmektedir. Her zaman mazlumdan yana zalimin karşısında duran Türk soydaşlarımızdan,adalet, sevgi, saygı, şefkat ve güzel ahlak üzerine olması gereken İslam ümmetinden ve hakkaniyeti, insan hakları ve özgürlükleri bir değer olarak gören bütün insanlığı Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmak için harekete geçmeye davet ediyoruz. Yarın çok geç olabilir!

Ulusal ve uluslararası çapta,hükümetler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde uzlaşı şekillendirerek uluslararası hukuk, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ve benzeri yaptırımsal gücü olan belge ve anlaşmalardanetkin şekilde yararlanıp somut eylemlerimiz ile güçlü karşılık bir mekanizması oluşturmalıyız.

Derhal yapılması gerekenler:

Birleşmiş Milletler ivedilikle Çin’den toplama kamplarını kapatarak oradaki masum vatandaşların serbest bırakılmasını talep etmelidir.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Doğu Türkistan’a acilen bir gözlemci heyet göndermeli ve orada daimî temsilcilik bulundurmayı talep etmelidir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Doğu Türkistan’da yaşanmakta olan soykırım konusunugündemlerine almalıdır.

Avrupa Birliği, İslam İş Birliği Örgütü, Türk Devletleri Teşkilatı gibi küresel ve bölgesel örgütler Çin’e baskı yapmalıdır.

Uluslararası Çalışma Örgütü zorla çalıştırmaya karşı etkin girişimlerde bulunmalıdır.

Uluslararası basın kuruluşlarının Doğu Türkistan’a engelsiz girebilmeleri ve özgürce haber yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Uluslararası Ceza Mahkemesi soykırım suçuna karışmış yetkilileri derhal tespit ederek yargılamalıdır.

Ulusal parlamentolar Çin’in soykırım yapmakta olduğunu kabul etmelidir.

Kadın ve çocuk hakları kuruluşları acilen harekete geçmeli, uluslararası örgütler ve hükümetler nezdinde girişimlerde bulunmalıdır.

Tüm çözümler bunlarla sınırlı olmamakla beraber atılması gereken temel adımlardır.

Uzun zamandan beri olimpiyatların Pekin’de yapılmasını önlemeye yönelik Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve milli olimpiyat komiteleri nezdinde sürdürdüğümüz çabalar ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır fakat boykotumuzu Pekin Olimpiyat Oyunlarını seyretmeyerek devam ettireceğiz. Çin ürünleri satın almayarak tepkimizi göstereceğiz.

Bu programı organize eden Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Katılım sağlayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Hepinize tekrar saygılarımı sunuyorum.

Abdureşit Abdulhamit

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı