ABD ve Rusya yine karşı karşıya geldi

Kuzey Kutbu'nda buzlar eridikçe bölgeye erişim kolaylaşıyor.

ABD ve Rusya yine karşı karşıya geldi

Kuzey Kutbu'nda buzlar eridikçe bölgeye erişim kolaylaşıyor. Rusya, denizaşırı pazarlara petrol ve gaz ihraç etmek için Kuzey Deniz Yolu nakliye kanalından yararlanmayı umuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, NATO ve ABD'yi işaret ederek bölgede hak sahibi olduklarını vurguladı.

Son yıllarda Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Arktik bölgesini stratejik bir öncelik haline getirdi. Askeri altyapı ve maden çıkarma yatırımları emri vererek Arktik Konseyi üyeleriyle gerginliği artıran adımlar attı.

Amerika Birleşik Devletleri ise bölgede Rus ve Çin "saldırganlığı" olarak gördüğü durum karşısında kendi adımlarını atıyor. 2018'de ABD Donanması, 1980'lerden bu yana ilk kez Norveç Denizi'nde bir uçak gemisi konuşlandırdı.

Son olarak şubat ayında da Washington, Batı'nın bölgedeki askeri varlığını güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Norveç'e eğitim için stratejik bombardıman uçakları gönderdi.

BAZI ŞEYLERİ AÇIK YÜREKLİLİKLE KONUŞACAĞIZ

Lavrov konuşmasında "NATO, Kuzey Kutbu'na ilerlemesini haklı çıkarmaya çalıştığında, bu biraz farklı bir durum oluşturuyor ve bizim burada, NATO'nun Kuzey Kutbu'na gelmesi ihtiyacını haklı çıkarmaya çalışan Norveç gibi komşularımıza sorularımız var" dedi.

Rus Dışişleri Bakanı, sekiz ülkeden oluşan bakanlar toplantısında "bunu açık yüreklilikle konuşacağız" dedi ve üye ülkelerin Genel Kurmay Başkanları arasında düzenli bir diyaloğun sürdürülmesini önerdi.

Konsey'in toplantının sonunda gelecek on yıl için nihai bir bildiri ve ortak bir stratejik plan yayınlaması bekleniyor.

Kuzey Kutbu'ndaki buz örtüsü azaldıkça Rusya, denizaşırı pazarlara petrol ve gaz ihraç etmek için Kuzey Deniz Yolu nakliye kanalından yararlanmayı umuyor.

BÖLGE RUSYA İÇİN STRATEJİK BİR ÖNEME SAHİP 

Moskova, gemilerin Asya limanlarına olan yolculuğunu geleneksel Süveyş Kanalı rotasına kıyasla 15 gün kısaltmasına olanak tanıyan rotayı geliştirmek için büyük yatırımlar yaptı.

Ağustos 2017'de ilk gemi, buz kırıcı kullanmadan Kuzey Denizi Rotası boyunca seyahat etmişti.

Moskova ayrıca bölgedeki askeri varlığını da güçlendirdi. Sovyet döneminin sonundan beri terk edilmiş olan birkaç üs ve hava alanını yeniden açıldı ve modernize edildi. Bu üslere son teknoloji S-400 hava savunma sistemlerini konuşlandırdı.

(EURONEWS)

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344