ABD’den Yunanistan’ a skandal destek, Yunan’dan al haberi

ABD Yönetimi, geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs ile askeri işbirliği anlaşmasına imza attı. Türkiye sınırında önceki gün Yunanistan ile atışlı kara tatbikatı yapan ABD, Akdeniz’de de Rum kesimi ve İsrail ile tatbikat yapacak. Cumhuriyetçi Senatör Ron Johnson ise, ABD'nin İncirlik'teki askerlerini bir Yunan adasına taşımayı düşündüğünü ileri sürerken Yunan basını da İncirlik ile ilgili ciddi bir iddiayı ortaya attı…

banner311
ABD’den Yunanistan’ a skandal destek, Yunan’dan al haberi

Yunan haber sitesi Greek City Times, ABD'nin Türkiye'nin Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan'a taşımaya hazırlandığı yönündeki söylentilerin son zamanlarda arttığına dikkat çekti.

Haberde, "İncirlik Hava Üssü, 1955 yılından bu yana Türk-Amerikan ortak kontrolü altında. Üs, Arap dünyasına kapı eşiğinde bulunması ve Sovyetler Birliği'ne yönelik Amerikan nükleer bombalarını depolamak için uygun bir yer olması nedeniyle NATO ittifakının en stratejik varlıklarından biridir" denildi. Avrupa Senatosu Dış İlişkiler alt komitesine başkanlık eden Wisconsin Senatörü Ron Johnson, Washington Examiner'a açıklamalarda bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "rahatsız edici" dış politikasının ABD'li yetkilileri İncirlik Hava Kuvvetleri üssünden çekilme hazırlıklarını yoğunlaştırmaya teşvik ettiğini ileri sürdü.

Ron Johnson, Washington Examiner'a yaptığı açıklamada, "İncirlik'e ne olacağını bilmiyoruz. En iyisini umuyoruz, ancak en kötüsünü de planlamalıyız" ifadelerini kullandı. ABD'li Senatör Johnson, "Türkiye'deki varlığımızı ve işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum ama sanırım durumun gerçekliğine savunmacı bir duruşla bakmalıyız" yorumunda bulundu.

İNCİRLİK'E ALTERNATİF YUNANİSTAN'DA

Senatör Johnson, "Erdoğan, geçmişte Amerikalıları İncirlik'ten atabileceğini; 50 kadar nükleer savaş başlığının bölgede yeni bir eve ihtiyaç duyabileceğini ifade etmekten çekinmedi" dedi ve ekledi: 

"İncirlik'ten olası bir çıkış yapmayı düşünürken, hali hazırda Yunanistan'a alternatif olarak bakıyoruz."

Senatör Johnson'ın röportaj verdiği Washington Examiner'ın haberinde "ABD Donanması, Yunanistan'ın Girit adasındaki Souda Körfezi'nde bir üs tutuyor ve Washington ile Ankara arasındaki gerilimle birlikte üssün önemi artıyor." ifadelerine yer verildi.

"ATİNA İLE İLİŞKİLERİMİZİ ARTIRMALIYIZ"

Johnson, "Erdoğan'ın Türkiye'yi tuttuğu yol çok talihsiz. Rahatsız edici. Bu çok endişe verici." ifadelerini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kesinlikle Yunanistan ile askeri işbirliğimizi artırmamızın ve geliştirmemizin nedenlerinden biri de bu. Suda Körfezi'ndeki varlığımızı güçlendiriyoruz; dürüst olmak gerekirse, Türkiye'deki varlığımız kesinlikle tehdit altında."

Yunan haber sitesi Greek City Times, Türkiye'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'a yönelik "saldırgan eylemlerini" açıkça destekleyen bir devlet bulamadığı için gerilen tansiyonda yalnız kaldığını ileri sürdü.

BATI TRAKYA'DA PROVOKASYON

Geçen hafta dört ABD savaş uçağının katılımıyla Atina yakınlarında tatbikat başlatan Yunanistan, Batı Trakya'da provokasyona girişiyor. Yunan medyası, ABD ve Yunan tanklarının İskeçe Kayalar'da ortak tatbikata başlayacağını bildiriyor. Bugün başlayan tatbikat 18 Eylül'e kadar devam edecek.

Tatbikatta ABD ordusuna ait M1A2 Abrams tankları ve Yunan ordusuna ait LEO2HEL ile LEO2A4 tankları hareket halinde sabit hedeflere yönelik atışlar gerçekleştirecek. Geçen haftaki tatbikatı ABD savaş uçağına binerek Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'la birlikte izleyen ABD Büyükelçisi Jeffrey Payat'ın Batı Trakya'daki gösteriyi de yerinde izleyeceği bildiriliyor. Görüntüleri hem Büyükelçi Payat hem de Yunan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan Stolen Cerberus tatbikatı, 20 Eylül'e kadar sürecek. ABD Büyükelçisi Payat, son dönemde sürekli Atina yönetimine destek açıklamaları yapan bir isim ve Yunan medyasında sıklıkla yer buluyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.