Biden'den skandal 1915 olayları açıklaması "Soykırım" dedi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915'in 106'ıncı yıldönümüyle ilgili açıklamasında 'soykırım' sözcüğünü kullandı.

Biden'den skandal 1915 olayları açıklaması "Soykırım" dedi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 1915 olayları hakkında skandal ifadeler kullandı. Biden, 1915 olayları için 'soykırım' nitelemesi yaparken, olaylarda hayatını kaybedenleri andığını söyledi. 

Biden, açıklamalarının devamında ise, "Suçlamak için değil, tekrarlanmasın diye söylüyoruz" dedi. 

Wall Street Journal'a (WSJ) konuşan ABD'li yetkililer ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını resmen "soykırım" olarak tanımaya hazırlandığını söylemişti. 

Ancak ismi verilmeyen yetkililer bunun henüz kesinlik kazanmadığını, nihai bir karar verilmediğini ve bu yönde bir bilgilendirme de yapılmadığını; Biden'ın daha önceki başkanlar gibi sembolik bir açıklamayı da seçebileceğini belirtmişti.

SEÇİM VAADİYDİ

Ermeni Soykırımı'nın tanınması, hem Biden'ın, hem de Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in seçim vaatlerinden biriydi. Biden aynı zamanda, Delaware Senatörü olduğu dönemden bu yana soykırımın resmen tanınması yönünde çağrı yapmış bir isim.

ÇAVUŞOĞLU: REDDEDİYORUZ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden'ın ifadesini reddettiklerini belirtti.

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz.” Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanı Altun: "Biden yönetiminin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak etiketlemesini kati surette reddediyoruz, en sert şekilde telin ediyoruz"

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 19:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilyas
ilyas - 10 ay Önce

Kaldırdığın her taşın altında ABD var
Her pisliğin içinden kesin Siyonizm çıkar
Ayırmak mümkün değil bu ikili ortağı
Mayalar aynı maya, damarlar aynı damar...
ABDURRAHİM KARAKOÇ