Çoban köpekleri emekliye ayrılıyor

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve robot köpek olarak geçen Spot, bu sefer yine dikkat çekici gösterimi ile gündeme geldi.

banner311

Robot köpek Spot’un hünerlerini sergilediği yeni bir video paylaşıldı. ABD'li teknoloji şirketi Boston Dynamics'in ürettiği robot köpek bu sefer bir koyun sürüsüne çobanlık yaptı.

Spot isimli köpek robot, çok yakın gelecekte tarım ve hayvancılık sürecinde de aktif olarak kullanılacak gibi görünüyor. Bu açıdan kullanım alanını artıran robot, çok yakın gelecekte tarım ve hayvancılık sürecinde de aktif olarak kullanılacak gibi görünüyor. Bu konuda çalışmalar yapan Yeni Zelanda merkezli robotik firması Rocos, Spot‘u tarım arazilerini incelemek yanında hayvan sürülerini çoban köpeği gibi bir arada tutmak için dahi kullanmak adına planlar yapıyor. Tüm bu işlemleri uzaktan kontrol edilerek yapabilecek olmasıyla gerçekten büyük bir kolaylık getirecek ve aynı zamanda birçok işçiye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak robot, kapsama alanını artırmayı sürdürüyor. Spot şu an en gelişmiş ve esnek robotlar arasında yer alıyor. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.