İnanılacak gibi değil! Maraton yarışında 21 sporcu öldü!

Çin'de düzenlenen 100 km'lik maraton yarışında 21 kişi, dolu, dondurucu yağmur ve şiddetli rüzgar nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin'in kuzeybatısında düzenlenen dağ maratonu aslında güneşli bir hava başlamıştı ancak öğle saatlerinden sonra fırtına çıktı ve dolu yağışı başladı. Hava sıcaklığının eksi derecelere inmesiyle de üzerlerinde hava koşullarına dayanacak kıyafet olmayan sporclar hipotermi yaşadı.

Yarış hemen durduruldu ve 1200 kişilik arama kurtarma ekibi sporcular için harekete geçti.

Yerel medya, gece boyu süren kurtarma operasyonunda 172 katılımcıdan 151'inin kurtarıldığını aktardı. Çin haber ajansları fiziksel rahatsızlıklar ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle 21 koşucunun öldüğünü duyurdu.

Gansu bölgesinde yer alan Sarı Nehir Taş Orman turizm bölgesinde cumartesi günü başlayan 100 kilometrelik koşu, rakımı 3 bin metreyi bulan dağlar arasında düzenlendi.

Daha önce 4 kez yarış düzenlenen parkurda bu kez soğuk hava etkili oldu. Sporcuların bazıları yarışın en zor bölümü olarak nitelenen 1000 metre yükseğe çıkılan 24. ve 36. kilometrelik kısmında hissettikleri aşırı soğuk nedeniyle koşuyu bıraktı.

Maratonun bu kısmını da geçen ve daha sonra aşırı soğuktan etkilenen sporcular ise dağ oyuklarında korunarak yardım çağrısı yaptı. Euronews Türkçe'de yer alan haberlere göre, sporcuların büyük kısmı ekipler tarafından kurtarıldı. Ancak ani sıcak düşüşünden etkilenen 21 kişi yaşamını yitirdi.

Kurtarma ekipleri tarafından dağ oyuklarından alınan katılımcıların büyük çoğunluğunun hava şartlarına uygun giyinmediği görüldü.

Yarışı düzenleyen Baiyin kenti Belediye Başkanı Mayor Zhang Xuchen, pazar günü basın toplantısında özür dileyerek, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2021, 16:10
YORUM EKLE