Kahraman Türkler gündemde

Avusturya’nın başkenti Viyana’da terör saldırısı meydana geldi.

banner311
Kahraman Türkler gündemde

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki bir sinagogun yakınında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganlardan biri polis tarafından öldürüldü. 4 kişinin öldüğü, 7'si ağır 15 kişinin yaralandığı saldırıda, bir Türk'ün de yaralandığı öğrenildi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, yayınladığı mesajında, "Zor saatler geçiriyoruz" dedi. Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ise Habertürk kanalıyla Avusturya'da yaşayan Türk vatandaşlarına yaptığı çağrıda, "Lütfen tehlike geçene kadar evlerinizden dışarı çıkmayın, bulunduğunuz mekânları terk etmeyin" dedi. Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin ile Mikail Özen'in saldırı sırasında olay yerindeki bir kadına ve polise yardım ederken saldırganların hedefi oldukları öğrenildi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da meydana gelen terör saldırısında 4 sivil hayatını kaybederken, saldırganlardan biri polis tarafından etkisiz hale getirildi. Viyana Sağlık Kurumu Sözcüsü Christoph Mierau, saldırıda, 7'si ağır 15 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yaralananlar arasında 1 Türk vatandaşının olduğu öğrenildi. Yaralanan Türk vatandaşı Recep Tayyip Gültekin'in olay yerindeki bir kadına ve bir polis memuruna yardım etmeye çalışırken, baldırından vurulduğu bildirildi.

TERÖRİSTLERDEN BİRİ ÖLDÜRÜLDÜ

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Harald Sörös, Avusturya Haber Ajansı'na (APA) yaptığı açıklamada, saldırıda iki sivilin hayatını kaybettiğini doğruladı. Sörös, çatışma esnasında teröristlerden birinin öldüğünü ifade etti.

"AMAÇ TOPLUMU ZAYIFLATMAK"

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer ise yaptığı açıklamada, "Dün akşam en az bir İslamcı teröristin saldırısına uğradık" diyerek, saldırının Avusturya'nın demokratik toplumunu zayıflatma veya bölme girişimine yönelik olduğunu ifade etti.

"ÇOK SAYIDA YARALI VE ÖLÜMÜZ VAR"

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, düzenlendiği basın toplantısında terör saldırısına ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Nehammer, Avusturya tarihinin zor günlerinden birinin yaşandığını vurgulayarak, "Ne yazık ki çok sayıda yaralı ve ölümüz var. Özel birimlerimizin özverili mücadelesi sonucunda bir saldırgan etkisiz hale getirildi. Şu anki son bilgilere göre bir saldırgan da kaçak durumunda" şeklinde konuştu.

"EVLERİNİZDEN DIŞARI ÇIKMAYIN"

Vatandaşların çok zorunlu olmadığı müddetçe evlerinden çıkmaması uyarısını yineleyen Nehammer, saldırının yaşandığı birinci Viyana'dan uzak durulması gerektiğini belirterek, çocukların okullara gönderilmemesi çağrısında bulundu.

TRUMP: DUALARIMIZ VİYANA HALKIYLA

ABD Başkanı Donald Trump, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin "Masum sivillere yönelik bu meşum saldırılara bir son verilmeli" çağrısında bulunurken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise saldırıyı kınadı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, dualarının Viyana halkı ile olduğunu vurgulayarak, "Masum sivillere yönelik bu meşum saldırılara bir son verilmeli. ABD, radikal İslamcı teröristler de dahil olmak üzere terör saldırılarına karşı Avusturya, Fransa ve tüm Avrupa ülkelerinin yanındadır." ifadelerini kullandı.

"SİNAGOGUN HEDEF OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR"

Öte yandan Avusturya Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırının yaşandığı bölgedeki sinagogun kapalı olduğunu ancak söz konusu sinagogun hedef olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti.

Kapat

AVUSTURYA'NIN KONUŞTUĞU İKİ KAHRAMAN TÜRK

Saldırıda Recep Tayyip Gültekin ismindeki bir Türk genci de hafif yaralandı. Saldırı anına Recep Tayyip Gültekin ile tanıklık eden Mikail Özen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Geçmiş olsun dileklerinde bulunan herkese teşekkür ederiz. Allah’a şükürler olsun sağlığımız yerinde. Bize hiçbir şey olmadı. Şu anda aşağıya inip polislere ifade vermek zorundayız. Geçmiş olsun diyen herkese teşekkür ederim. Sağ olun var olun” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Gültekin ile Mikail Özen'in saldırı sırasında olay yerindeki bir kadına ve polise yardım ederken saldırganların hedefi oldukları öğrenildi. İki Türk gencinin de MMA dövüşçüsü oldukları belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU: DÜN GECE İKİ KAHRAMAN VARDI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Dün gece Viyana’da iki kahraman vardı. Bir Türk ve Müslümanın yapması gereken neyse onu yaptı. Recep Tayyip ve Mikail! Teşekkürler çocuklar. Sizlerle gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

VİYANA'DA 'YÜKSEK TEHLİKELİ HESAP' İLANI!

Habertürk Dış Politika Koordinatörü Çetiner Çetin, saldırgan içeriklerin paylaşıldığı bir sosyal medya hesabının, Viyana'da tehlikeli sosyal medya hesaplarını denetleyen bir kurum tarafından iki gün önce "yüksek tehlikeli hesap" olarak ilan edildiği bilgisini verdi.

VİYANA POLİSİNE CEVAP: DEVAMI GELECEK!

Çetin ayrıca şunları aktardı: "Telegram'da saldırgana ait olduğu ifade edilen fotoğraf dolaşıma girdi. O fotoğrafı gördüm. Eylemi DEAŞ'ın üstlendiği, saldırganın da Halife Ebu İbrahim El Haşime'ye biat etmiş olduğu iddia ediliyor.

Bu konuda iki perspektif var. Bu kişinin iki gün önce Twitter hesabından benzer eylemler yapacağına dair bir açıklama yapmış olması ve ikinci olarak aynı kişinin eylemler esnasında 'Daha bu gördükleriniz ne ki, devamı gelecek' şeklinde Viyana polisine cevap vermesi dikkat çekiyor."

KURZ: ZOR SAATLER GEÇİRİYORUZ

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, başkent Viyana'da meydana gelen saldırıya ilişkin, "Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlı bir mücadele yürütüyor" ifadesini kullandı.

Kurz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin zor saatler yaşadığını belirterek, bu zaman zarfında emniyet güçlerinin gösterdiği çaba için teşekkür etti. Başbakan Kurz, saldırıya ilişkin, "Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlı bir mücadele yürütüyor" dedi.

Polisin saldırganlardan birini etkisiz hale getirdiğini vurgulayan Kurz, teröre karşı mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürüleceğini ifade etti. Kurz, uluslararası toplumdan gelen dayanışma mesajlarına teşekkür ederek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

MACRON: AVUSTURYALILARIN ŞOKUNU VE KEDERİNİ PAYLAŞIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan saldırıdan dolayı Avusturyalıların şokunu ve kederini paylaştıklarını belirtti.

Macron, Viyana'daki saldırıya ilişkin Twitter hesabından Fransızca ve Almanca açıklama yaptı. Fransızlar olarak Avusturyalıların şokunu ve kederini paylaştıklarını ifade eden Macron, "Fransa'dan sonra saldırıya uğrayan dost ülke ve Avrupamız oldu. Düşmanlarımız kiminle uğraştıklarını bilmeli. Pes etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

VİYANA BÜYÜKELÇİSİ OZAN CEYHUN: LÜTFEN DIŞARI ÇIKMAYIN

Habertürk TV'ye bağlanan Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Avusturya'da yaşayan Türk vatandaşlarına Habertürk kanalıyla çağrı yaparak şöyle konuştu:

"Bir yardım rica edeyim. Türk vatandaşlarının sokağa çıkmayıp, evlerinde kalmalarını istiyoruz. Bulundukları yerleri terk etmesinler. Tehlike geçmedi. Hâlâ dışarıda uzun namlulu silahlarla gezen, etkisiz hale getirilmemiş teröristler mevcut. Vatandaşlarımızın can güvenliğiyle ilgili hiçbir kayba tahammülümüz yok. Sayı konusunda bilgi vermem spekülasyon olur. Şu anda Avusturya polisi tüm Viyanalılara evde kalma çağrısı yapıyor.

Bu Avusturya tarihin en büyük saldırılarından biri. Saldırının olduğu saatte sinagog kapalıydı. Ama sinagoga saldırının olmadığını söyleyemem. Saldırının yapıldığı saatte genelde yayaların olduğu bir zaman. Teröristler acımasız bir şekilde canice ateş açmış durumdalar. Yarın tüm gerçekler ortaya çıktığında tek bir vatandaşımızı yitirmemiş olmak en büyük temennim."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRKİYE BU ZOR ZAMANDA AVUSTURYA HALKI İLE DAYANIŞMA İÇİNDEDİR

Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin Dışişleri Bakanlığı, "Onyıllardır terörün her türlüsüyle mücadele eden Türkiye, bu zor zamanda Avusturya halkı ile dayanışma içindedir" açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Viyana'da meydana gelen terör saldırısı sonucunda ölü ve yaralıların olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Onyıllardır terörün her türlüsüyle mücadele eden Türkiye bu zor zamanda Avusturya halkı ile dayanışma içindedir" denildi.

YARALANAN TÜRK GENCİ OLAYI ANLATTI

Avusturya'nın başkenti Viyana'da meydana gelen terör saldırısında, teröristle karşı karşıya gelen ve bacağından yaralanan Recep Tayyip Gültekin, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Gültekin, başkentin turistik bölgesi birinci Viyana'da arkadaşı Mikail Özer'le bulundukları sırada silah sesleri duyduklarını, seslerin geldiği yöne doğru ilerlediklerinde, bir teröristin yoldan geçen sivil bir kişiyi vurduğuna şahit olduklarını belirtti.

Gültekin, yaralı kadına yardımcı olduğunu ve yakındaki bir restorana yaralıyı taşıdığını söyledi.

"SİLAHINI BANA DOĞRULTTU"

Daha sonra restorandan ayrıldığını ve teröristle karşı karşıya geldiğini ifade eden Gültekin, o anları şöyle anlattı:

"Yaralı kadını yakındaki bir restorana taşıdıktan sonra, terörist silahını bana doğrulttu. O esnada kendimi yere atarak, takla atmaya çalıştım. Sanırım elinde uzun namlulu pompalı olarak tabir edilen silahtan vardı. Bu silahtan çıkan bir saçma sağ bacağımın arkasına isabet etti. Ancak çok büyük bir yaralanmaya yol açmadı. Arkadaşımın aracına binerek, durumu polise bildirmek için bir sonraki polis karakoluna gittik."

YARALI POLİSİ AMBULANSA TAŞIDILAR

Gültekin, polise durumu aktardıktan sonra, bir başka noktada çatışma sonucunda bir polis memurunun yaralandığını gördüklerini ifade etti. Çatışmadan ötürü sağlık ekiplerinin olay yerine yaklaşmadığını kaydeden Gültekin, arkadaşı Mikail Özen'le yaralı memuru ambulansa kadar taşıdıklarını söyledi.

Gültekin, olay yerinde karşılaştıkları bir yaşlı kadını da güvenli bir yere bıraktıklarını belirterek, "Ayağımdaki yara çok büyük olmadığı için hastaneye gitmek istemedim, ambulanstakiler beni hastaneye götürme teklifinde bulundular ancak çatışmaların şiddetinden çok sayıda yaralı olacağını düşündüğüm için yük olmak istemedim. Ama silahtan çıkan saçma hâlâ ayağımda ve şimdi biraz daha durum sakinleştiği için bir hastaneye gidip tedavi olacağım" diye konuştu.

TÜRK AŞÇI OLAY ANINI ANLATTI

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan ve bir restoranda aşçılık yapan Türk vatandaşı Ömer Gül, gece saatlerinde şehirde düzenlenen silahlı saldırı anlarını anlattı. Gül, "Ne olduğunu anlayamadan silah sesleri gelmeye başladı. Bu sesler 10-15 dakika sürdü. Karşımızdaki restoranı baştan sona taradılar. Biz dışarıda oturan müşterilerimizi aşağıya yanımıza aldık" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı duyuruldu. Uzun yıllardır Viyana'da yaşayan ve saldırı anlarına restoranda çalıştığı sırada tanık olan aşçı Ömer Gül, o anları anlattı.

Gül, olayın yerel saatle saat 8 sıralarında başladığını ve silah seslerinin çok uzun bir süre dvam ettiğini belirterek, "Saat 8 sıralarında restoranda bir koşuşturma başladı. Ne olduğunu anlayamadan silah sesleri geldi. Silah sesleri 10-15 dakika sürdü. Biz mutfakta çalışırken, dışarıya bakamadık. Mermilerin restoranın önünden geçtiğini gördük. Dışarıda oturan 3-4 masamız vardı. Karşımızdaki restoranı baştan sona taradılar. Biz müşterilerimizi aşağıya yanımıza indirdik. Silah sesleri kesilince etrafa polisler geldi" ifadelerini kullandı.

"DÜKKANA GERİ DÖNME ŞANSIMIZ YOK"

Olay yerine bir süre sonra polislerin geldiğini ve restorana girdiklerini anlatan Gül, "Polisler biz restoranın üst katına çıktığımızda hepimizi dışarı çıkardı. Buradan uzaklaşın diye bize uyarıda bulundular. Bizi restorandan uzaklaştırdılar. Gittikten sonra bir daha geri dönemedim. Dükkana geri dönme şansımız yok. Neler olacağını bilmiyoruz" dedi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TERÖRE KARŞI KÜRESEL İŞBİRLİĞİ MECBURİYET HALİNE GELMİŞTİR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, saldırıyla ilgili olarak sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bu gece Viyana’da gerçekleşen terör eylemlerini şiddetle lanetliyorum. Fâili, muhatabı, gerekçesi ve amacı ne olursa olsun sivilleri hedef alan her şiddet eylemi terördür ve insanlık suçudur. Teröre karşı küresel işbirliği, ihmal edilemeyecek bir mecburiyet hâline gelmiştir."

İBRAHİM KALIN: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avusturya'da düzenlenen saldırıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi:

"Viyana’da yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere taziyelerimizi sunuyor, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Terörün her türüne karşı Avusturya’nın yanındayız. Terör belasına karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz."

FAHRETTİN ALTUN: TÜRKİYE AVUSTURYA HALKININ YANINDADIR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, olayla ilgili olarak yaptığı sosyal medya hesabı Twitter mesajında "Viyana’da gerçekleşen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye, terörizmin karşısında ve Avusturya halkının yanındadır. Acınızı paylaşıyoruz" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.