Karadeniz’de sular ısınıyor! Savaş mı geliyor? Rusya’dan ABD’ye misilleme!

Rusya’dan ABD’ye yaptırım misillemesi geldi.

Karadeniz’de sular ısınıyor! Savaş mı geliyor? Rusya’dan ABD’ye misilleme!

Karadeniz’de suların ısınmasının ardından ABD’den Rusya’ya yönelik yaptırım uygulamalarına yanıt geldi. Kremlin 10 ABD’li diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

ABD ve Rusya arasındaki gerginlik tırmanıyor. ABD'nin seçimlere müdahale ettiği ve siber saldırı girişiminde bulunduğu gerekçesiyle bir gün önce Rusya'ya yaptırım kararı almasına ve çok sayıda kurum ve kişiyi de Moskova’ya yönelik yaptırım listesine dahil etmesine misilleme gecikmedi.

Moskova yönetimi ABD’nin yaptırım kararına, ABD’li diplomatları sınır dışı etme kararı alarak yanıt verdi. Rusya Cuma günü 10 ABD'li diplomattan ülkeyi terk etmesini istedi.

Ayrıca aralarında FBI Direktörü Christopher Wray'in de yer aldığı sekiz eski ve muvazzaf ABD'li yetkilinin Rusya'ya girişi yasaklandı.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’nın Rusya’da bulunan bazı ABD'li sivil toplum kuruluşlarını Rus siyasetine karışmaları nedeniyle kapatabileceğini söyledi.

Lavrov ABD'li büyükelçi John Sullivan'a istişarelerde bulunması için ülkesini gitmesini tavsiye ettiğini aktardı.

Rusya ayrıca ABD elçiliğine Rusya'dan ve üçüncü ülkelerden personel alımını engellemeyi, ABD'li diplomatların elçiliğe kısa süreli seyahatlerini kısıtlamayı ve ABD'li diplomatların ülke içindeki seyahatlerine dair kuralları sıkılaştırmayı planlıyor.

Lavrov Washington'ın adımını "kesinlikle düşmanca ve kışkırtılmamış" olarak nitelendirirken, Rusya'nın ABD'nin ülkedeki ticari çıkarlarına yönelik olarak "acıtıcı tedbirler" alabileceğini kaydetti.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344