Muhalefet Erdoğan'ı alt etti

Dünyanın ilk gazetelerinden olan İngiltere'nin köklü yayın organı The Times, koronavirüs sürecinde Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmeleri kaleme aldı.

banner311
Muhalefet Erdoğan'ı alt etti

The Times yazarı Hannah Lucinda Smith, “Türkiye’de Koronavirüsü: Muhalefet erken hamleleriyle Erdoğan’ı alt etti” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Smith yazısında, salgın sırasında Türkiye’de yaşananları ele aldı. CHP’li belediyelerin başlattığı kapmayanların AKP’nin tabanını oluşturan seçmenle CHP’nin ilişkisini sağladığını belirten Smith, belediyeleri kaybetmenin AKP’nin politikalarına zarar verdiğini belirtti.

Hannah Lucinda Smith’in The Times’daki yazısı şöyle:

 “ERDOĞAN'IN ÖLÜMÜNE DESTEKÇİSİ OLAN FERMAN GİBİ SEÇMENLERİN SADAKATLERİNE DE DARBE VURDU”

“Geçen ay Burcu Ferman’ın elektrik faturaları tanımadığı biri tarafından ödendiğinde neredeyse yoksulluğun eşiğine gelmişti. Bu ilk defa karşılaştığı bir durum değildi. 34 yaşında üç çocuk annesi olan Ferman, Anadolulu ve tutucu ailesi tarafından eşinden ayrıldığı için 10 yıl önce evinden atılmıştı. İki yıl boyunca İstanbul’da bir kadın sığınma evinde kaldı ve sonrasında bir kreşte bakıcı olarak iş buldu. Aylık asgari ücret olarak 350 sterlin kazanıyordu ki bu hayatını tekrar düzene sokması için yeterliydi. 

Ardından COVID-19 vurdu. Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta görülürken, ilk ölüm ise üç gün sonrasında gerçekleşti. Suudi Arabistan'dan haçtan dönenlerle beraber enfeksiyon kümeleri büyüdü, ancak salgının merkez üssü, ülkenin doğrulanmış vakalarının yüzde 60'ına sahip olan İstanbul'du.

Ülkenin riskleri göz önünde bulunduruldu (Türkiye, virüsten ciddi bir şekilde etkilenen İran’la kara sınırına, ana hava yollarının merkezlerine ve yoğun nüfusun olduğu şehirlerine sahip) ve ivedilikle sokağa çıkma yasağı getirildi.

16 Mart’ta Türkiye’deki okullar kapatıldı ve Burcu Ferman gelirinin tamamını kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan işten çıkarılanlara yardımcı olmak için 12 milyar sterlin değerinde bir yardım paketi açıkladı ancak paranın ulaşması oldukça yavaş oldu. 

Bu, sadece cüzdanlara değil, bir zamanlar Erdoğan'ın ölümüne destekçisi olan Ferman gibi seçmenlerin sadakatlerine de darbe vurdu ve bu eksiklik muhalefet tarafından hızla kapatıldı. 

Türklerin çoğu hükümetin salgının sağlık yönlerini doğru ele aldığını kabul etse de ekonomik sarsıntı insanları bir zamanlar sarsılmaz olan Erdoğan'a karşı çevirebilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 15:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.