PKK'lı teröristler Fransa'da camiye saldırdı

Fransa’nın güneyindeki Marignane kentinde cuma namazı sırasında PKK’lı bir grubun Türkiye aleyhtarı afişleri Türk cami derneği duvarına asmaya çalıştığı sırada arbede yaşandığı belirtildi.

banner318
PKK'lı teröristler Fransa'da camiye saldırdı

Olayın görgü tanıklarından olan dernek yöneticisi Akın Karaca, afiş asmak isteyen 5-6 kişilik grubu, “camiler politika yapma yeri değildir” ifadeleriyle uyardıklarını söyledi. buna rağmen PKK’lı grubun afişleri astığını dile getirdi. Karaca, PKK’lı gruba bir anda 150-200 kişinin daha katıldığını ve ellerindeki sopa, taş ve demirlerle cami cemaatine saldırdıklarını anlattı. Olayın büyümesi üzerine polis çağrıldığını aktaran Karaca ancak Fransız polisinin durumu sadece izlemekle yetindiğini, PKK’lı gruba değil kendilerine müdahale ettiklerini belirtti.

Cemaat kilitli kaldı

Karaca, olay sırasında caminin güvenlik nedeniyle kapatıldığını ve içeride cuma namazı için bulunan cemaatin de bir süre kilitli kaldığını söyleyerek cemaatlerinden 7 kişinin yaralandığını dile getirdi. Dernek yetkilileri, olayla ilgili şikâyette bulunmak istediklerini ancak polisin “Bugün işlerimiz çok yoğun, yarın gelin şikâyet edin” diyerek kendilerini geri çevirdiğinin de altını çizdi. Saldırıya ilişkin PKK’lı gruptan kimse gözaltına alınmazken cemaatten 2 kişinin ifadesine başvurulmak üzere karakola çağrıldığı da vurgulandı. Bu arada PKK’lıların olay yerine bir otobüsle geldiği öğrenildi.  Dernek yetkilileri, camilerinin her dilden ve ırktan Müslümana açık olduğuna vurgu yaparken bugüne kadar hiçbir grupla sorun yaşamadıklarını da sözlerine ekledi. Olayla ilgili şikâyette bulunacaklarını söyleyen dernek yetkilileri Marignane kentindeki tüm Müslüman cemaati, destek ve birlik mesajı vermek için camilerinde öğle namazı kılmaya davet etti. Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’nin Bordo Başkonsolosluğu önünde izinsiz eylem yapan PKK’lı bir grup, konsolosluk binasının balkonuna tırmanarak terör örgütünün paçavrasını ve teröristbaşının posterini asmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 00:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.