Rus Demiryolları ilk defa Batı yaptırımları sebebiyle resmi olarak temerrüde düştü

Bir küresel finans komitesi, devlete ait firmanın ödemelerinin Mart ayında alacaklılara ulaşamamasının ardından bir ‘kredi olayı” ilan etti. Moskova yakında benzer bir durumla karşı karşıya kalabilir.

Rus Demiryolları ilk defa Batı yaptırımları sebebiyle resmi olarak temerrüde düştü

Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez, batı yaptırımlarının Rusya'nın küresel finansal sisteme erişimini engellemesinin ardından bir Rus şirketinin borç ödemelerinin temerrüde düştüğü resmen ilan edildi.

Devlete ait Rus Demiryolları, Mart ayında vadesi gelen 268 milyon dolarlık tahvillere faiz ödemesi yapamadı ve Uluslararası Swap ve Türev Ürünler Birliği'nin (ISDA) Pazartesi günü şirketin temerrüde düştüğünü duyurmasına neden oldu.

Karar, ISDA'nın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi Kredi Türevleri Karar Komitesi tarafından verildi.

Rus Demiryolları için bir krediyi finanse eden RZD Capital tarafından verilen İsviçre frangı tahvili ile bağlantılı olarak “Kredi Ödememe Olayı meydana geldiği” bildirdi.

Bloomberg'e göre, şirket Salı günü yükümlülüklerini yerine getirdiğini, ancak aracıların Rusya'ya yönelik yaptırımlar sonucunda ödemeleri engellediği için paranın alacaklılara ulaşmadığını söyledi. Başka bir Rus Şirketi olan EuroChem' de aynı nedenle ödemeleri kaçırdı ve teknik olarak da temerrüde düştü.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2022, 00:24
YORUM EKLE