Tayvan'da büyük deprem: Çok sayıda kişi göçük altında

Uzakdoğu'nun ada ülkesi Tayvan'da meydana gelen depremde ilk belirlemelere 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda bina yıkıldı

banner311
Tayvan'da büyük deprem: Çok sayıda kişi göçük altında

Yerel saatle 03.57'de Tayvan'ın güney şehri Tainan'da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çok sayıda kişi göçük altında kalırken, şimdiye kadar 120'den fazla kişinin kurtarıldığı öğrenildi.

Yetkililerin yaptığı açıklamada, hastanede olan 55 kişiden 3'ü hayatını kaybetti. Merkez üssü Tainan olan deprem, bütün adada hissedildi.

Kurtarma çalışmaları özellikle içinde 200'den fazla kişinin yaşadığı büyük bir apartman üzerinde yoğunlaşmış durumda. Depremin gece meydana gelmesi sebebiyle hazırlıksız yakalanılması Tayvanlıları kayıpların artması noktasında endişelendiriyor.

Ölü sayısı artıyor, 221 kişi göçük altından kurtarıldı

Depremin şiddeti gün içerisinde daha net görülmeye başladı. Tayvan Deprem Merkezi'nden yapılan açıklamada, Tayvan'da 6,4 büyüklüğünde bir depremin normal şartlarda bu denli bir yıkıma sebep olamayacağı belirtildi. Merkez üssünün şehir merkezi ve fay kırığının önceki depremlere nazaran yüzeye çok yakın olması, depremin şiddetini etkileyen faktörler olduğu vurgulandı.

""

Öte yandan arama kurtarma çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Şu ana kadar göçük altından 221 kişinin kurtarıldığı, durumu ağır olan 55 kişinin hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Hastanede tedavi altına alınan yaralılardan bir bebeğin de içinde bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou, yaptığı açıklamada, ''Biz devlet olarak insanları kurtarmak ve korumak için elimizden geleni yapacağız.'' ifadelerini kullandı.

Şehir genelinde evleri yıkılan veya zarar gören 6 bin aile için belediyeler ve itfaiye ekipleri tarafından barınaklar kuruldu. Ayrıca Tayvan ordusunun da arama kurtarma çalışmalarına katılacağı ve bin 200 yatakla sokakta kalan halka destek vereceği aktarıldı. Şehrin bazı bölgelerine yangın ihtimaline karşı elektrik verilmezken, 400 bin kullanıcıya ise boruların patlaması nedeniyle su verilemiyor.

Depremin ülke genelinde hissedildiği, Tainan dışında hiçbir şehirde can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. (CİHAN)

""

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.