Önkuzu'nun şehit edildiği sınıfın bulunduğu yer olan Teknoloji Fakültesi ( eski adı Teknik Öğretmen Okulu ) B Blok binasının adının "Ertuğrul Dursun Önkuzu" olarak değiştirilmesine , Teknoloji Fakültesi Yönetim Kurulunca 3 Kasım 2020 tarihinde oy birliği ile karar verilmişti.

Toplanan toplanan üniversite senatosu nihai kararı alarak, Teknoloji Fakültesi B Blok binasının adının "Ertuğrul Dursun Önkuzu" olarak değiştirilmesini karar altına almıştır.

Şehit  Dursun Önkuzu'nun şehadetinden tam 50 yıl sonra neredeyse aynı günde alınan bu karar oldukça anlamlı bulundu.

Dursun Önkuzu kimdir?

Önkuzu, 1948 yılında Tokat'ın Zile ilçesinde dünyaya geldi. Hakkında birçok şiir ve kitap yazıldı.

En bilinenleri; Yazar Emine Işınsu'nun "Sancı" isimli kitabı ile Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun Önkuzu şiiridir.

Ayrıca Mustafa Yıldızdoğan, Gençosmanoğlu'nun "Önkuzu" adlı şiirini besteleyerek şarkı yaptı. 12 Eylül Askeri Darbesi'ni anlatan Lütfü Şehsuvaroğlu'nun kitabından derlenen Kafes filminde Dursun Önkuzu'ya ait sahneler de bulunuyor.

Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nda eğitim gördüğü sırada kızıl komünistler tarafından 23 Kasım 1970'de ciğerlerine pompayla hava basılarak işkencelerle şehit edildi.

İlk olarak 3 gün hapsedilmiş ve acımasızca dövülmüş sonrasında da işkencelere maruz bırakılmıştı. Ciğerlerine pompa ile hava basılarak acılar içerisinde üçüncü kattan boşluğa bırakılıp, şehit edilmişti.