Kur düzenlemesi nedeniyle eczanelerde yaşanan ilaç yokluğu, hastaları da zor durumda bırakıyor. Soruna artık isyan eden eczacılar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya açık mektup yazdı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), eczacıların çığılığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya açık mektup yazarak duyurmaya çalıştı. İlaç yokluğu ile başedilemez hale gelindiği ve ilk defa kendilerini bu kadar çaresiz hissettiklerini belirten eczacılar mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Twitter paylaşımınızda ‘Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz' şeklindeki ifadenizin üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen hastalarımız reçetelerindeki ilacı bulabilmek için hala eczane eczane gezmek zorunda kalıyorlar.

Ülke genelinde 29 bin noktada ilaç ve eczacılık hizmeti vermeye çalışan eczacılar olarak artık ilaç yokluklarıyla başedemez hale geldik.

İlaç Fiyat Kararnamesindeki güncelleme ve sektör temsilcileriyle yaptığınız görüşmeden sonra 17 Aralık 2022 tarihindeki Twitter paylaşımınızda “Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz” şeklindeki ifadenizin üzerinden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen hastalarımız reçetelerindeki ilacı bulabilmek için hala eczane eczane gezmek zorunda kalıyorlar.

‘İLK DEFA BU KADAR ÇARESİZİZ’

Eczane eczacıları olarak artık kendimiz ve yakınlarımız için bile ilaç bulamaz hale geldik.

Komşu eczanelerden takasla aldığımız ilaçlar da arkası gelmediği için tükendi. İlk defa kendimizi bu kadar çaresiz hissediyoruz.

‘FEDAKARLIĞIMIZIN KARŞILIĞI İLAÇ BULUNAMAMASI OLMAMALI’

Eczane eczacıları olarak tek bir kuruş ekstra nöbet ücreti almadan, her türlü masraf kendimize ait olarak ve de nöbet ertesi izni olmadan hizmete devam eden bir mesleğin mensuplarıyız.

Bizim bu fedakar çalışmamıza karşılık ilacın bulunmaması sorunu; ‘nöbetçi eczane sayısını artırarak' çözülemedi. Zira bir nöbetçi eczanenin bulamadığı ilacı diğer nöbetçi eczane de bulamıyor. İlaç yokları yüzünden nöbetlerde sözlü ve fiili saldırılara muhatap olduğumuz için birçok meslektaşımız nöbet bile tutmak istemiyor.

‘BAZI ilaçlara var gibi algı yaratılıyor’

Sayın Bakanım, ilaçların bulunamıyor olması insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun haline gelmiş durumdadır.

Bazı ilaç firmaları depolarda bulunmayan ilaçları için kampanyalar yaparak adeta ilaçları piyasada var ve bulunuyormuş gibi algı yapmaya, sizi ve halkımızı yanıltmaya çalışıyorlar.

‘FERYADIMIZ ARTIK DUYULSUN’

Gerçek fiili durumla ilgisi olmayan bu gibi hareketler ve yaşadığımız yıkıcı sorunun devamı yüzünden biz eczane eczacıları olarak derdimizi anlatmak ve sesimizi duyurmak için bu açık mektubu kaleme almak zorunda kaldık.

Biz sadece görevimiz olan ‘ilaç hizmeti” vermek istediğimiz için bu ‘imdat' çığlığımızın artık duyulmasını istiyoruz.

Bunun için de ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz. Çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır.

Çözümün çok yakın olduğunu belirttiğiniz tarihten bu yana hala aynı sıkıntılarımız mevcut, firmalardan eczanelerimize ilaç akışı normale dönmedi.

Açıkçası eski SSK günlerine dönmekten korkuyoruz! Tüm imkanlarınızı seferber edeceğinize olan inançla sorunun bir an önce giderilmesi için gereğini arz ve talep ediyoruz.” 

Editör: Yadigar Hanım