Konya Zamlı Yurt Fiyatları Konya 2020-2021 Yurt Fiyatları

Yüz ölçümü bakımından da nüfus bakımından da Türkiye’nin büyük şehirleri arasında yer alan Konya, bünyesindeki üniversitelerle de gençlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle başka şehirlerden okumak için bu şehre gelecek öğrenciler Konya’daki yurtları ve ev fiyatlarını merak etmektedir.

banner311
Konya Zamlı Yurt Fiyatları Konya 2020-2021 Yurt Fiyatları

Öğrenciler Yurt Arayışına Başladı

Okulların açılmasını beklemeden iyi bir yurt bularak anlaşma sağlamak ve rahat etmek amacıyla araştırmalar şimdiden başlamış durumda. Öğrenciler üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra yurt arayışına girdiler. Öğrenciler için de veliler için de zorlu bir süreç olması bakımından Konya 2020-2021 yurt fiyatları hakkında önceden bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Özel yurt fiyatlarının ve devlet yurtlarının bu dönemde zamlanması bekleniyor. Öğrencilerin bir kısmı YURTKUR’a yaptıkları başvuruların ardından devlet yurtlarına kabul edilirken bazı öğrenciler açıkta kalmakta ya da daha iyi şartlar için özel yurtları tercih etmektedir. Barınma sorununa bir çözüm bulmak daha da zorlaşırken özel yurt fiyatlarının ne kadar olduğu ve ne kadar zam geleceği önem kazanmaktadır.

Kapasiteler Artmaya Devam Ediyor

Eyurtlar'dan edinilen bilgilere göre Konya’da üniversite sayısı arttıkça öğrenci sayısında da artış gözlenmektedir. Bu yurt ve yatak sayılarında da kendini göstermektedir. Konya’da yatılı öğrenci yatak kapasitesi 27 bin 525 sayısı ile %32 oranında bir artış yaşandı. Konya’da devlet yurdu olarak 21 adet merkezde 8 adet de ilçelerde şubeleri bulunmaktadır. Devlet yurtlarının 14 tanesi kız öğrenci yurduyken 7 tanesi erkek öğrenci olarak karşımıza çıkmaktadır. Kız öğrenci yurdunda geçen sene 14 bin 29 öğrenci yaşamaktayken 9 bin 659 kişi de erkek öğrenci yurdunda bulunmaktadır.

Verilen istatistikler: https://www.eyurtlar.com/il/konya-ozel-yurtlari/54 linkinden derlenmiştir.

Son dönemlerde ülkenin ekonomik bağlamda da gelişmesi de yurtların iyileştirilmesi ve daha kullanışlı hale getirilmesi bakımından önem kazanmıştır. Yeni yurtlarda oda içerisindeki duşlar, tuvaletler, mini buz dolapları, tuvaletler ve çalışma masaları gibi imkanlar öğrencilere sunulmaktadır. Yurtların okula yakın olması da aranan özellikler arasındadır. Bu bağlamda yurtlar en çok Selçuklu ilçesinde toplanmaktadır. Konya’da Selçuk Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi devlet üniversitesiyken özel üniversiteler de bulunmaktadır. Toplamda Konya’da 5 üniversite hizmet vermektedir. Bu üniversitelere yakın bölgelerde pek çok özel yurt bulunmaktadır. Yurt yaşamında kolaylık sağlayacak ve yabancılık çekmeden adapte olmaya yardımcı olacak özel yurtlar için fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Konya'da Yurt Fiyatlarının Durumu

Eyurtlar.com verilerine göre özel yurtların ücretleri genel itibariyle yıllık 6500 TL ile 26000 TL olarak değişmektedir. Özel yurtlarda da ek hizmetlerin alınması, odanın üç, iki ya da tek kişilik olması yurdun yemekli olup olmamasına göre fiyatlar yükseliş göstermektedir. Öğrenci yurtları kampüse daha yakın konumlarda ise daha sessiz ve sakin yerler olarak öne çıkarken merkezde yer alan yurtlar daha fazla imkânın bulunduğu hareketli ve aktif çevreye sahip olmaktadır. Kalınacak yurdun seçiminde hangi üniversitenin öğrencisi olduğunu ve üniversitenin hangi konumda yer aldığını bilmek önem arz etmektedir. Üniversite ile yurdun arasındaki mesafenin çok olması yol bakımından öğrenciyi yormakta ve derse konsantresini düşürmektedir. Özel yurt seçerken de hangi hizmetleri alıp almayacağınız konusunda yurt görevlisinden ayrıntılı bilgi alınması gerekir. O yurtta kalmış bir öğrenciden yurt hakkında bilgi edinmek daha güvenli olacaktır.

Öğrenciler Belirli Bir Bölgede Yoğunlaşmış Durumda

Konya’da öğrencilerin yoğunlukla yaşadığı yerler arasında Bosna Mahallesi ve Konya’nın merkezi olarak görülen Zafer Meydanı yer almaktadır. Bunun dışında Meram ve Otogar civarında da öğrenci yoğunluğu gözlenmektedir. Bosna Mahallesi’nde bulunan yurtlar çoğunlukla Selçuk Üniversitesi öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Bu bölgelerdeki öğrencilerin çokluğu kafe ve eğlence mekânlarının da orada yayılmasına ve gelişmesine olanak vermektedir. Konya kadar, komşu şehir Ankara da en çok tercih edilen iller arasında yer alıyor. Ankara'daki yurtları incelemek için tıklayın: https://www.eyurtlar.com/il/ankara-ozel-yurtlari/7

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.