Üniversite programları için yeni isim düzenlemesi

YÖK, üniversite programlarındaki isim kargaşasına son vermek için harekete geçti.

Üniversite programları için yeni isim düzenlemesi

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada "Yaşanan mağduriyetlere son vermek için benzer içerikli lisans programlarının yeniden isimlendirilmesi için taslak bir çalışma yaptık" ifadelerini kullandı.

Ön lisans ve lisansta aynı muhtevaya sahip programlarda isim kargaşası yaşandığını belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç "Bu nedenle yaşanan mağduriyetlere son vermek için benzer içerikli lisans programlarının yeniden isimlendirilmesi ve eğitim alanlarına göre tasnif edilmesi üzerine taslak bir çalışma yaptık" dedi.

"Bu çalışma ile yükseköğretim sistemimizdeki lisans programları, UNESCO Uluslararası Standart Eğitim Sınıflaması referans alınarak 10 geniş alan, 53 dar alan ve 144 ayrıntılı alan altında sınıflandırılarak eş değer programlar bilim kurullarınca üzerinde uzlaşılan ortak isimler altında birleştiriliyor" ifadelerini kullanan Prof. Dr. Yekta Saraç, bugün itibarıyla hazırlanan taslağın üniversite ve diğer paydaşların görüş ve önerilerine açıldığını belirtti.

Saraç açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

"Bütün paydaşlar, görüş ve önerilerini 25 Kasım'a kadar [email protected] adresine gönderebilecek. Gelen görüş ve öneriler, oluşturulan komisyonlar marifetiyle değerlendirilerek çalışma tamamlanacak ve uygulamaya konulacak"

YORUM EKLE