Deprem bölgesindeki vatandaşların ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV) muaf tutulmasına ilişkin detaylar Temmuz ayında yürürlüğe giren torba yasada yer aldı. Peki, deprem bölgesindeki araçların ek MTV'sini silmek için neler yapılmalı? İşte ayrıntılar...

Bu yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler dolayısıyla bir defaya mahsus olmak üzere 2 kez ödenecek MTV için alınan karar, torba yasada oylanarak yasalaştı. Buna göre, 2023 için uygulanan MTV kadar ek MTV ödenecek. Ek MTV’nin ilk taksiti, ağustos sonuna, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

Deprem tarihinde deprem bölgesinde kayıtlı taşıtların sahipleri ile deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların sahipleri ve deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden kişiler ek MTV'den muaf tutulacak.

EK MTV SİLME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Ek MTV silme işlemleri adım adım aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

- İnteraktif vergi dairesine E-DEVLET şifresiyle giriniz

- İnteraktif Vergi Dairesi arama kısmına(SAĞ ÜST) GENEL AMAÇLI DİLEKÇE yaz, tıkla.

- Tüm vergi dairelerini seç. Oradan plakanın ilini seç. Plakanın bağlı olduğu vergi dairesini seç.

- xx yyyy zz plakalı aracımdan dolayı dairenizde kayıtlıyım. plakama Ek MTV tahakkuk ettirilmiştir. Deprem bölgesinde ikamet ediyor olmam nedeniyle mağdur durumdayım. Bundan dolayı EK MTV nin silinmesini istiyorum. Gereğini arz ederim.

- Açılan bölüme telefon numarası yaz. Gelen şifreyi ekrana yaz, KAYDET.

Editör: Yadigar Hanım