Dolar bir kez daha 5.30'un üzerine çıktı

Kur, ABD ile Türkiye arasında 'ön mutabakat sağlandı' haberleriyle 5,20'li seviyelere gerilemişti

Dolar  bir kez daha 5.30'un üzerine çıktı

ABD ile Türkiye arasındaki yaptırım krizinin ardından dün 5.42 ile tarihi seviyelere çıkan dolar/TL kuru, gün içinde bir kez daha 5.30’un üzerine çıktı.

Sabah saatlerinde ABD ile Türkiye arasında 'ön mutabakat sağlandı' haberleriyle 5,20'li seviyelere gerileyen kur, öğle saatlerinde yine yükseldi ve Dolar, 5,33546 TL'ye kadar çıktı.

Dışişleri 'ABD ile ön mutabakat'ı teyit etmedi

Dışişleri Bakanlığı, dün gece doların 5.42 seviyelerine yükseldiği sırada ortaya atılan ‘ABD’yle ön mutabakat sağlandı’ iddiasını doğrulamadı. Dünya gazetesinin haberi göre, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu haberleri teyit etmediklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Pastör Brunson gerilimini gerekçe göstererek Türkiye’den iki bakana yaptırım kararı almasının ardından dolar yükselişe geçmiş, dün de gece saatlerinde anlık olarak 5.42’ye kadar yükselip sonrasında 5.20’lerde seyretmişti.

 Tam da bu saatlerde, Türkiye’den bir heyetin iki gün içinde ABD’ye gideceği ve bazı konularda ön mutabakat sağlandığı yönünde bir haber yayımlanmış ve dolar 5.20’nin altına düşmüştü. Ancak bu iddia Dışişleri Bakanlığı tarafından teyit edilmezken, ABD’den de bir açıklama gelmiş değil.

YORUM EKLE