'Kayıp kaçak bedeli yine halktan alınacak'

Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması’na Dair Kanun Tasarısı’na CHP’den sert eleştiriler geliyor.

banner311
'Kayıp kaçak bedeli yine halktan alınacak'

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülecek olan tasarının tüketiciyi değil, şirketleri koruduğunu belirten komisyon üyesi CHP Denizli Milletvekili Kazım Aslan, “Tasarı, verilen yargı kararlarının, devam eden adli süreçlerin ve tüketici hâkem heyetlerinin tüketici lehine sonuçlanan ve tahsili beklenen tüm kararlarını hiçe sayıyor. Çünkü teknik ve teknik olmayan kayıp, dağıtım şebekesi, dağıtım tarifeleri, perakende satış tarifeleri, son kaynak tedarik tarifesi gibi tanımlarla kayıp kaçak, iletim bedellerini tüketiciden almaya devam edeceğini ve yargı kararlarının bu tahsilatın önüne geçen hükümlerini sınırlayacağını ilan etmektedir” dedi. CHP’li Aslan şunları söyledi: “Kayıp kaçağın tümüyle iptali bu tasarıyla engelleniyor. Ürün veya hizmet bedeline ilişkin olarak yapılan itiraz başvurularında ve açılan davalarda, tüketici hakem heyetlerini ve mahkemelerin yetkilerini daraltan tasarı, ürün veya hizmet bedellerinin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) düzenleyici işlemlerine uygunluk denetimiyle sınırlıyor. Tasarının ayrıca sayaç okuma bedelini teknik olarak makul gösteriyor. Bu bedellerin tüketiciden tahsil edilmesine zorunluluk getiriyor.”

33 milyarlık bedel

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte yürüyen dava ve tüketici hakem heyeti başvurularına yansıyacağına da değinen Aslan şunları söyledi: “Tasarı 2006-2014 yılları arasında vatandaştan tahsil edilmiş olan 33 milyar liralık kayıp kaçak bedelinin geri ödenmemesi için yazılmıştır, mahkemelerin emsal karar vermesini engelleme hedefindedir, çok büyük bir hak kaybını yasalaştırmaktadır. Hükümet, vatandaştan yok yere alınan kayıp kaçak bedelini tahsil etmeye devam edecektir.”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 10:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.