Kritik toplantı yaklaşırken altın için Cuma gününe dikkat!

Kritik toplantı yaklaşırken altın için Cuma gününe dikkat çekildi.

Kritik toplantı yaklaşırken altın için Cuma gününe dikkat!

Ağustos ayında büyük merkez bankalarının katılımıyla yapılacak Jackson Hole toplantısından önce cuma günü açıklanacak FED kararları Türkiye için oldukça önemli olduğu vurgulandı.

Altında piyasalarında son dönemlerde durgunluk yaşanıyor. Durgunluğun sebebi 2 Temmuz'da yapılacak olan FED toplantısı.

FED KARARLI ALTIN İÇİN ÖNEMLİ

Milli Gazete'nin haberine göre, piyasalar Temmuz ayına hareketli girecek. Fed Başkanı Jerome Powell'ın sıkça işaret ettiği tarım dışı istihdam verisi 2 Temmuz Cuma günü saat 15:30'da açıklanacak. Ayrıca Temmuz ayı başında ABD istihdam raporu, işsizlik maaşı başvuruları da piyasalarında radarında olacak.

ABD'de tarım dışı istihdam 559 bin ile Mayıs ayında da beklentilerin altında kalsa da Nisan ayında gerçekleşen 266 bin düzeyinin oldukça üzerinde yer alarak Covid-19'da aşılanmanın hızlanmasının etkisiyle toparlanmaya işaret etti. Bu bağlamda 2 Temmuz tarihinde Haziran ayı istihdam verisinin açıklanacağı saatte tüm piyasada gözler ABD'ye dönecek.

AĞUSTOS AYINDAKİ JACKSON HOLE TOPLANTISINA DİKKAT!

ABD'de her yıl Jackson Hole kasabasında düzenlenen toplantı, FMOC toplantılarından bir adım öne çıkıyor. Ekonomistler, Fed dışında dünyanın diğer büyük merkez bankalarının da katılacağı bu toplantıda net mesajlar çıkma olasılığını daha gerçekçi olarak değerlendiriyor.

Ekonomist varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımı için beklentilerin 2023 yılından önceye çekilmesi durumunda altın fiyatlarında satış baskısının artacağı yönünde görüş bildirirken, bu baskılanmanın 'Tapering' sürecinde bir netleşme görülmesine kadar sürebileceğini ifade etti.


Gram altın fiyatları için özellikle, ons fiyatının yanında dolar/TL'deki gelişmeler öne çıkıyor. Analistler, Fed'in olası sıkılaşma hamlesi sonrası ons tarafında bir satış baskısı oluşsa bile, dolar kurunda bir miktar güçlenme görüleceğinden gram altın fiyatları için düşüşün sınırlanabileceği yönünde görüş bildirdi.

'TL LEHİNE İŞLEMLER HIZ KAZANABİLİR'

IKON Menkul tarafından yapılan açıklamada şu ifadelerini kullandı: "Gram altın 492 seviyesinden aldığı destekle 502.74'e kadar yükseldi. Yükselişin devamında 508 ve 519.24 direnç olarak takip edilebilir.

Geri çekilmelerde ise 492 tekrardan önemli destek oluşturabilir. 492 seviyesinin kırılması ve altın fiyatlamalarda ise TL lehine işlemler hız kazanabilir, bu durumda da 483 ve 472 destek olarak izlenebilir."

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344