Market raflarında büyük tehlike!

Koronavirüs salgının da etkisiyle marketlerde ilgi gören ilaçların satılması tartışma konusu oldu.

Market raflarında büyük tehlike!

Uzmanlar daha önce birçok kez marketlerde ilaç satımının yanlış olduğunu vurgulamıştı.

Yasak olmasına karşılık market raflarında, eczanelerde satılması gereken ilaçların olduğu görüldü.

Eczacıların tepki gösterdiği satışa ilişkin raflarda daha çok salgın dönemiyle birlikte yoğun ilgi gösterilen vitaminlerin yer aldığı görüldü.

Ayrıca, asprin, vermidon, parol ve A-ferin gibi doktor ve eczacı onayıyla satın alınması gereken ilaçların da marketlerde satışa sunulması dikkat çekti.

İşte sosyal medyada tepki çeken o kareler:Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan bir süre önce yaptığı açıklamada yasa gereği eczane dışında ilaç satışının yasak olduğunu vurgulamıştı.

Sayılkan, “Marketteki ilaçların bazıları eczanelerde bile reçetesiz satılmaması gereken ilaçlardan. Bilinçli kullanılması gerekiyor. Bunun yanı sıra eczanelerde bu ilaçların giriş çıkışları hepsi kayıtlı. Eczanelerde bu iş bu kadar kontrollü ve önemliyken, marketlerde aleni satılması olacak gibi değil. Daha da garibi ilaçta güvenliği sağlayacağı söylenen karekodlu ilaçların satılması. Vahim olan ise; bu ilaçları satarken züccaciye fişi kesilmesi” dedi.

Sayılkan, Sağlık Müdürlüğü’ne, eczane dışı ilaç satışını sona erdirmek için birlikte denetim önereceklerini de belirterek şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı, bizler, anında müdahale etmezsek boyutu büyüyecek, belki anti depresanlar da rafa girecek. Önemli olan bu ilaçların nereden temin edildiği. O kaynağa ulaşmamız gerekiyor. Züccaciye fişi kesilmesi de herhalde defterdarlığı ilgilendirecek.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 09:34
YORUM EKLE