Milyarlarca dolar Türkiye'ye geliyor!

Saray'da Erdoğan'ı çok sevindiren haberi Ertuğrul Özkök yazdı. Gazeteci Yazar Ertuğrul Özkök, gündeme ilişkin iki dikkat çeken kulis bilgisi paylaştı.

Milyarlarca dolar Türkiye'ye geliyor!

Bilindiği üzere Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgalinin ardından Batı ülkeleri Rusya'ya karşı sıkı yaptırımlar uygulamaya başladı.

YAPTIRIMLAR ŞİRKETLERİ VURDU

Uygulamalar özellikle yabancı şirketleri ve Putin'e yakın olan ultra zengin iş adamlarını yani oligarkları vurdu. Oligarkların on milyarlarca dolar parasına el koyulurken Rusya'nın SWIFT sisteminden çıkarılması nedeniyle binlerce yabancı ve Rus şirket ödeme sıkıntısı yaşamaya başladı. Yaptırımların ilk gününden itibaren, Rus oligarkların ve Batılı şirketlerin Türkiye'ye gelmesi konuşuluyordu.

Söz konusu iddialarla ilgili Gazeteci-Yazar Ertuğrul Özkök söz konusu iddialarla ilgili dikkat çeken kulis bilgileri paylaştı. Rus sermayesinin ve Batılı şirketlerin Türkiye'ye taşınacağı iddialarına yer verdi.

İşte yazının ilgili kısmı:

“İstanbul’un özellikle özel bankacılık çevrelerinin dün gözü iki önemli gelişmedeydi.

Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le yapacağı görüşme…

Öteki ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin, İstanbul’da DEİK ( Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi) üyeleriyle yapacağı toplantı.

Nedenine gelince…

Özellikle bankacılık çevrelerinde son 5 gündür en çok konuşulan konu şuydu:

Rus Oligarklar paralarını ve yatlarını Türkiye’ye getirir mi?

Tabi asıl soru başka:

Getirirlerse ne olur?

BİR BÖLÜMÜ KARA PARA DEĞİL

Bunun nedeni de son günlerde Ankara’da bazı çevrelerde geliştirilen şu argüman:

“Şu anda Rus oligarkların elinde 320 milyar dolara yakın para var. Bunun bir bölümünün kara para kapsamına girebilir. Ama küçümsenmeyecek bir bölümü de meşru yoldan elde edilmiş para. Dolayısıyla o bölümü şimdi kendine güvenli bir sığınak arıyor. Acaba bu sığınak Türkiye olabilir mi?”

ÖZEL BANKALAR TEDİRGİNLİĞİ HÜKÜMETE İLETTİ Mİ

Bu konunun hükümet çevresinde de konuşulduğunu duyuyorum.

Ancak özellikle özel bankacılık çevrelerinde bu konuda büyük bir tedirginlik var.

Çünkü bu parayı alabilecek özel bankaların anında SWIFT dışına çıkarılacağı ve bunun da Türk bankacılık sistemine çok büyük bir darbe vuracağından eminler.

Bu görüşlerin hükümete bildirilmesini isteyen bankacılar da var. Kısaca özel bankalar Rus oligarklarının parasının Türkiye’ye gelmesinden yana değiller.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanın Putin’le yaptığı görüşmeden dışarı yansıyan bir cümle bu tedirginliği daha da arttırdı.

Çünkü bu görüşmede, Rusya ile Türkiye arasındaki ticaretin dolar ve euro dışında ruble, yuan veya altınla yapılması konusu da gündeme gelmişti.

Bu da, Putin yanlısı Rus oligarklarının paralarının Türkiye’e getirilmesi fikrine güç katabilirdi.

O nedenle Bakan Nebati ile yapılacak toplantı öncesinde konuştuğum bazı bankacılar bu endişelerinin bakana iletilmesi görüşündeydi.

İletilip iletilmediği konusunda bir bilgi alamadım.

Ama endişeleri açıkça dile getiriliyor.

MEGAYATLAR TÜRK LİMANLARINA BAĞLANIRSA

Konuşulan öteki konu da Rus oligarkların mega yatları.

COVID dolayısıyla Avrupa kapılarını kapatınca son iki yılda bazı Rus megayatları özellikle Bodrum ve Göçek kıyılarına gelmişti.

Bu sayede oligarkların bu kıyıları tanıdığı ve sevdiği, burada arkadaşlar edindikleri, dolayısıyla bir bölümünün buralarda gelebileceği tahminleri yapılıyor.

Ancak Amerika ve Avrupa lükleri bu yatlara da el koyduğu taktirde Türkiye üzerinde de bir baskının oluşup oluşmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Tabi oligarkların bankalardaki paraları dondurulduğu taktirde, büyük masrafları yüzünden bu megayatların akıbetinin ne olacağı ayrı bir konu.

Büyük bir bölümü elden çıkarılabilir.

İKİNCİ KULİS

Buna karşılık Ankara’ya ulaşan bir başka istihbarat var ki o daha önemli.

Halen Rusya’da çalışan 5 bine yakın Amerikan şirketi, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne başvurup, “Faaliyetlerini Türkiye’de yürütüp yürütemeyeceği hakkında bilgi almış.” ABD büyükelçiliği de buna olumlu cevap vermiş.

Bu bilginin Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’ye bildirildiği yolunda bilgi aldım.

Bakan bu bilgiyi çok önemsemiş. Şimdi Dışişleri’nin görüşü bekleniyormuş.

Evet iki günden beri İstanbul’un iki önemli kulis haberi buydu.”

YORUM EKLE