Reza'nın Altınlarını Yakalatan Bilirkişilere Ceza

Reza Zarrab'ın kaçak 1.5 ton altınını ortaya çıkaran bilirkişi dahil 10 gümrük müfettişi kızağa çekildi.

banner311
Reza'nın Altınlarını Yakalatan Bilirkişilere Ceza

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması'nın ardından yapılan yasadaki değişiklikle fişlenen üst düzey bürokratlara tasfiye yolu açıldı. Başbakan adına Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nün Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gönderdiği 1 Eylül2015 tarihli belge, devlet kurumlarında yapılan tasfiyeleri ortaya çıkardı.

10 MÜFETTİŞ TASFİYE EDİLDİ

Başbakan adına Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yazı gönderdi. Yazıda, 10 Gümrük ve Ticaret Müfettişi'nin Sektörel İzleme ve Değerlendirme Raportörü olarak Başbakanlık'a atandıklarına yer verildi. Müfettişlerin isimlerinin de yer aldığı yazıda, müfettişlere yeni görev yerlerinin tebliğ edilmesi istendi. Müfettişlerin yerine 10 müfettiş yardımcısı almak için de çalışma başlattı.

ÖNEMLİ SORUŞTURMALARI YAPANLAR GÖNDERİLDİ

Tasfiye listesinde çarpıcı soruşturmalara imza atan müfettişler de yer aldı. Listede yer alan Müfettiş Ş.C. tarafından 17 Aralık dosyasının gümrük ayağı ile ilgili bilirkişi raporu düzenlenmişti. Reza Zarrab ile Babek Zencani arasındaki ilişkinin yer aldığı rapordaAtatürk Havalimanı'nda yakalanan 1.5 ton altın olayında tespitlerde bulunmuştu. Hazırladığı bu raporun Müfettiş Ş.C.'nin tasfiye gerekçesi olduğu iddia ediliyor.

BAYRAK İNDİRİLMESİNİ BELGELEYENLER LİSTEDE

Esendere Gümrük Kapısı'nda PKK'nın bayrak indirme olayını soruşturan müfettişler M.Ş. ve A.O.'nun tasfiye listesinde yer alması dikkat çekti. PKK'nın bayrak indirme hadisesi tutanakla tespit edilmiş, müfettişlerce bakanlık bürokratları hakkında suç iddiası da gerçekleşince bu tutanaklar üst düzey bürokratların baskıları ile memurlara değiştirtilerek bir başka suç işlenmişti

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 17:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.