Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

banner311
Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 1

Çoğu Bitcoin girişimleri iyi niyetli bir şekilde kullanıcılarının hesaplarını veya fonlarını korumasına ve garanti altına almasına rağmen, kripto para dünyasında yer alan bir kısım girişimler tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde yer alan bu vahşi ortamda bilinçli olmaları çok önemlidir. Bu nedenle, en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri incelendi.

17

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 2

PONZİ: Bu zamana kadar ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çoğu ponzi şeması altında yürütülen faaliyetlerden oluşuyor. Bu tür faaliyetlerde ön planda göz boyamak için hangi sistem getirilirse getirilsin arka planda mutlaka refli sisteme dayalı bir planlama yapılmıştır. Genellikle ilk giren kullanıcıların yeni müşteri getirdikçe gelirleri artar, sonradan girenler ise dolandırıldıklarının farkında olmadan bir hayali satın alır.

27

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 3

Ekseriyetle, az bir miktar bir parayla sisteme giriş ile birlikte yüksek gelir tabloları müşteriye sunulur. Müşteri yüksek kar beklentisiyle kendi refi ile daha fazla kişiyi çekmek için farkında olmadan dolandırıcılık reklamı yapar. Sonunda ise, sistem içinde yer alan kullanıcıların çok azı kar ederken, diğerleri hüsranla ellerindeki varlığı kaybeder. Bazı durumlarda ise ponzi girişimi ponzi olduğunu gizlemez, açıkça bu işi yaptıklarını ve yüksek kar marjları sunduklarını deklare ederler; fakat yine de hepsinin sonu sisteme giren kullanıcıların %90’ı için hüsranla biter. Ponzi girişimine dahil olmak zar atmaya benzer, bu sebeple uzak durulmalıdır.

37

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 4

BULUT MADENCİLİK: Bu konu yine yaygın kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri kapsamındadır. Bir bulut madencilik girişimi elinde hiç bir madencilik ekipmanı olmadan madencilik yaptığını duyurarak, müşteri çekmeye çalışır. Bu tür sistemlerde yine yüksek kar oranları sunulur ve kullanıcı aldatılmaya çalışılır. Şirket olmayan bir veri merkezi ve olmayan cihazlarla işlemci gücü satar veya kiralar, elinde sonsuz sayıda madencilik ekipmanı varmışcasına sürekli satar; fakat sonunda yine ponzi faaliyetlerinde olduğu gibi sistem çöker ve büyük çoğunluğun yatırımı ortadan kaybolur. Kullanıcı gerçek madencilik yapan şirketlerle sahtelerini ayırmalıdır ve farkına varmalıdır. Ayrıntılı inceleme için sitemizde yayınlanan bulut madencilikle ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.

47

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 5

BİTCOİN CÜZDAN: Her kripto para kullanıcısı fonlarını güvenli bir şekilde depolamak, saklamak ve yeri geldiğinde kolayca kullanmak ister. Bu istek zaten kriptoların çıkış amacının başında gelir; kolay, basit ve güvenli kullanım. Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık faaliyetleri arasında güvenilir olmayan Bitcoin cüzdan uygulamaları ve siteleri yer almaktadır. Güvenli saklama koşullarında ücretsiz bir şekilde kullanıcı fonlarını depolayacağını söyleyen bazı şirketlerin fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu bilinmektedir.

57

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 6

EXCHANGE SİTELERİ: Özellikle 2014 yılında olağan dışı bir şekilde çok sayıda Bitcoin ve altcoin exchange sitesi hackendiğini duyurarak kullanıcı fonlarıyla birlikte kepenklerini kapattı. Siteler saldırılarla birlikte cold storege’de saklanan kriptoları çaldırmış olsalar, veya böyle bir yalan uydurup yatırımcı fonlarını kendileri çalmış olsalar, her iki durumda da kullanıcı yatırımını kaybeder. Bu nedenle yatırım yapılan exchange sitesi iyi seçilmelidir. Önünüze gelecek her siteye para gönderip al sat yapmak güvenli değildir. Detaylı araştırmak ve ince eleyip sık dokumak gerekir.

67

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti

Uzak durulması gereken 5 dolandırıcılık faaliyeti 7

PHİSİNG: Bu tür bir dolandırıcılık olayı belki de bilinmeden ve farkında olmadan yapılan, tuzağa düşmesi son derece kolay olan bir sahtekarlıktır. Dolandırıcılar exchange siteleri veya online bahis siteleri gibi çok kullanılan ve içerisinde kullanıcı fonlarının bulunduğu sitelerin benzerlerini üretirler. Hatta URL’leri bile neredeyse aynıdır, eğer kullanıcı farkında olmadan bu siteye username ve password ile giriş yaparsa, tüm bilgiler dolandırıcının eline geçer ve bir anda gerçek sitedeki hesabınızda yer alan fonlar ortadan kaybolur. Phising sitelere dikkat etmek gerekir.

Kaynak:

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 14:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.