Yıllıkta Ali Ayçil, “Dergah Dergisi Otuz Yaşında” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Temmuz ayında bu yazının fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan yazar Ercan Yıldırım, “Zeytinburnu Kültür Sanat Yıllığı’nda Ali Ayçil’in Dergah ile ilgili yazısı enteresan... Cumhur İttifakı’nın ‘milli-yerli söylemi’nin Dergah’ın temel düşünce yapısı-teklifi olduğunu dile getiriyor. İlk sayının önsözündeki vurgu ve Topçu merhumun hassasiyeti 2015’te hayata geçmiş!” şeklinde mesaj attı.

Bunun üzerine Star gazetesi yazarı ve Dergah Yayınları’ndan da kitabı çıkmış olan Sibel Erarslan da Ercan Yıldırım’a, “Yazı yanlış ve kolaycı olmuş... Dergah siyasi anlamda Anadolucu çizgisiyle ve Demirel siyasetine verdiği destekle önemli bir kulvar. Cumhur İttifakın liderleri ise Demirel siyasetine ve Demirelci sağcılığa olumlu vurgu yapan liderler değil” diyerek yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan’ın 23 Temmuz’daki bu mesajı üzerine, Dergah Yayınları dün sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Yayınevi’nin “Bir yıllık, bir paylaşım ve bir iftiraya cevap” başlıklı açıklamasında kullandığı ifadeler ise tartışmalara neden oldu. Yayınevli açıklamasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel çizgisinde hiçbir zaman olmadıklarını ifade ederken, Dergah Yayınları’nın sahibi Ezel Erverdi’nin açıklaması ifadeleri dikkat çekti. Erverdi açıklamada, “Sibel Hanım’la uzun yıllar önce tanıştık. Ali Ayçil ile Dergah Yayınları’na gelirdi. Eşimle özel hayatına dair ‘dertleri’ni paylaştı. Hikayelerini derleyip iki kitap halinde yayımladık” dedi.

Dergah Yayınları sahibi Ezel Erverdi’nin bu ifadeleri üzerine Sibel Erarslan da sosyal medya hesabından çok sert yanıt verdi. “Müslüman Müslümanın elinden, belinden, dilinden emin olur inancıyla büyüdük. İlk fikir ayrılığında insanları mahremiyetleri üzerinden vurmaya kalkmayı ne ile açıklayacağız. Bu durum bana değil, bizzat Ezel Erverdi’ye itibar suikastıdır. Sorumluları ayıplıyorum...” diyen Sibel Erslan şöyle devam etti:

“Bize fikirle cevap vereceği yerde çok saygı duyduğumu bildiği Ezel Erverdiyi yalan yanlış doldurarak özel hayatımızın mahremiyeti üzerinden savrulan küçümseme ve tehdit, camiamızda ayıplanmış, teessüf görmüştür.

Ali Ayçil’in yazdığı yazıya değil, Ercan Yıldırım’ın bir yorumuna 2 twitlik tesbitle katıldım. Fikre veya değerlendirmeye, fikirle cevap verilir. Biraz mert olun! 1yıllık hınç biriktirerek bir edebiyat dergisini kendi hırslarına alet edip kullanmak, kuşkusuz çok çirkin.

Değerlendirme ve tesbitlere ‘’iftira’’ diyerek 1 yıl sonra ortaya çıkmak+müslüman bir hanımın izzetiyle oynamak Dergah Dergisine yakışmadı.

Dergah Dergisi üzerinden şahsıma yöneltilen ağır saldırı beni ziyadesiyle üzdü, sarstı ve dün akşam rahatsızlandım.Hemen mukabele edemeyişim bu yüzden.Dergah Dergisi ve Ezel Erverdi isimlerini kendisine kalkan ederek kullanan Ali Ayçili kötücüllüğünden dolayı kınıyorum.”

İşte atılan tweetler ve Dergah Yayınevi’nin açıklaması:

Editör: TE Bilişim