TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda; İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Kabul edilen teklife göre; muharip gazilere verilen şeref aylığı ile vatani hizmet tertibi aylıklarının, sosyal güvence olup olmadığına bakılmaksızın net asgari ücrete yükseltilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda halihazırda 2 bin 961 TL olan şeref aylığının 8 bin 847 TL'ye çıkarılması amaçlanıyor.

Kanun teklifi ile yüksek yargı ve üyelerinin maaş ve emekli aylıklarının Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı ve üyeleri ile eşitlenmesi hedefleniyor. 31 Aralık 2012 tarihinden önce İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılmış olan fazla veya yetersiz işsizlik ödeneği tutarının da silinmesi düzenleniyor.  

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı'nda yılda 2 kez ödenen bayram ikramiyesinin 2 bin TL'ye çıkarılıyor. 1100 TL olan bayram ikramiyesine 900 TL ilave eklenerek, 2 bin TL’ye çıkması öngörülüyor. Düzenleme ile; en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olarak düzenleniyor. Merkezi yönetim ve kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) geçici işçi statüsünde çalışanların sürekli işçi kadrosuna alınmasının da önü açılıyor.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE 'ÜSTÜN MADALYA'

Teklifle; Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde arama kurtarma çalışmalarına katılan Türk ve yurt dışından gelenlere, 'üstün madalya' verilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda; deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıklarının ortaya çıkmasının önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesi ile meydana gelen zararların giderilmesinde yaptığı çalışmalar ya da sunmuş olduğu katkılarla üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk vatandaşlarına 'Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası' yabancı kişilere ise Cumhurbaşkanı kararı ile 'Üstün Fedakarlık Nişanı' verilmesi öngörülüyor.

Komisyonda AK Parti'nin kabul edilen önergesiyle; en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin 2023 yılı nisan ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere yayım tarihinden itibaren geçerli olacak. Komisyon teklife eklenen madde ihdasıyla güvenlik korucularının emekli aylıklarında da düzenleme yapıldı. Bu kapsamda; emekli güvenlik korucuları ile hak sahiplerinin emekli aylıkları da 7 bin 500 TL’ye yükseltiliyor

Editör: Habererk Com