Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde üniversite öğrencilerine vergisiz telefon ve bilgisayar vaadinde bulunmuştu. Öğrencilerin merakla beklediği  1 defaya mahsus vergisiz telefon ve bilgisayar alabilmesini sağlayacak vaade ilişkin detaylar belli oldu.

Buna göre, uygulama ile ilgili ürünler bir defaya mahsus ÖTV'den muaf tutulacak. Öğrenciler, ÖTV muafiyetine ek olarak, bir de her ay ücretsiz 10 GB internet kullanım hakkı elde edecek. Ancak, vergi muafiyetinden her öğrenci yararlanamayacak.

BÜTÜN ÖĞRENCİLER YARARLANAMAYACAK

Vergi indiriminden sadece örgün öğretimdeki lisans ve ön lisans öğrencileri yararlanabilecek. Uygulamadan yüksek lisans, doktora ve açık öğretim öğrencileri faydalanamayacak.

ÖTV kaldırıldığında 61 bin TL'ye satılan bir telefon, 40 bin 723 liraya satın alınabilecek. ÖTV'ye ek olarak KDV muafiyetinin de getirilmesi durumundaise telefonun fiyatı 30 bin TL'ye kadar düşecek.

Bilgisayar satışlarında ÖTV alınmıyor, ancak yüzde 18 KDV ekleniyor. Düzenleme ile bilgisayarlar için KDV'nin kaldırılması halinde de şartları uyan üniversite öğrencileri yüzde 18 indirimle bilgisayar alabilecek.

Editör: Yadigar Hanım