Sözcü’nün Reuters’den aktardığına göre, İki sayfalık mektupta, İsveç’in Haziran’da Madrid’de gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi’nde imzalanan memoranduma uyulduğu belirtildi. 14 maddelik eylem planının yer aldığı mektupta, İsveç’in anlaşmaya uymak için yaptıkları da yer alıyor.

TÜRKİYE VETO ETMİŞTİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Finlandiya ve İsveç NATO üyeliği için adım atmıştı. Fakat NATO üyesi ülkelerin hepsinin onay vermesi gerekirken, Türkiye iki ülkenin terörle mücadelede işbirliği yapmadığını açıklayarak veto vermişti. Haziran ayında düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde ise Türkiye ikna edilmiş ve taraflar arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle İsveç’in terör örgütü PKK ile mücadelede Stockholm yönetiminin işbirliği yapmadığını açıklamış ve Haziran ayında imzalanan anlaşmaya rağmen her an Türkiye’nin yaklaşımının değişeceğini duyurmuştu.

MEKTUBUN DETAYLARI ŞÖYLE…

İsveç’in Türkiye’ye gönderdiği mektupta, üçlü anlaşmanın temel konularında sağlam adımlar atıldığı belirtilirken, İsveç’in terörle mücadele birimi Sapo’nun PKK ile mücadelesini yoğunlaştırdığı ve yetkililerin MİT ile Eylül ayında Türkiye’de üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiği de aktarıldı.

İsveçli yetkililerin mektubu Erdoğan’a ve dışişleri bakanlığına hafta sonu gönderdiğini açıklarken mektubun İsveç’in çabalarını kanıtlamak için kullanıldığı ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklemek için gönderildiğini duyurdu. Mektupta, “İsveçli yetkililer PKK’nın İsveç’in ulusal güvenliğine tehditte aldığı rol ve organize suçla bağlantısı ile ilgili yeni analizler yapıldı” denildi.

Mektupta ayrıca Stockholm’ün 31 Ağustos’ta Ankara’nın talebiyle 1 kişiyi iade ettiği ve 2019’dan beri toplam 4 kişinin iade edildiği de vurgulandı.

Mektupta ayrıca, “İsveç, terör şüphelilerinin iadesine yanıt vermeye bağlılığını hatırlatıyor” denilirken İsveç yasaları ve uluslararası iade anlaşmalarının da göz önünde bulundurulduğu hatırlatıldı.

İsveç’te geçen ay yapılan seçimlerden sonra yeni hükümet kurulmuştu. Ülkenin çiçeği burnunda başbakanı Ulf Kristersson, son dönemde Türkiye ile iyi ilişkiler kurulduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu. Önceki gün Kristersson, Finlandiya ile birlikte imzalanan üçlü memorandumdaki kararlara uyulacağının sinyalini vermişti.

isveç mektup

Editör: Habererk Haber Merkezi