Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığına üçüncü kez itiraz etmesinin ardından hakkında soruşturma başlatılan Ahmet Çakmak, ihraç edildi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Ahmet Çakmak’a, daha önce resmi yazışmalarda “kalın yazı tipi kullanması”, bir dilekçesinde AİHM’e gideceğim, dosyamın Güldür Güldür şova parodi olacak olaylardan oluştuğunu bahsedeceğim” demesi, 12 yaşındaki çocuğun tutuklanmasını isteyen savcının eğitime alınmasını ve adliyenin boş kısmına spor salonu yapılmasını istemesi gibi gerekçelerle açılan soruşturmalar sonucu iki kez yer değiştirme cezası verilmişti.

HSK İkinci Dairesi, Hâkimler ve Savcılar Yasası’na göre iki kez yer değiştirme cezası verilen kişinin meslekten çıkarılması üzerine 6 Temmuz’da Çakmak’ın meslekten ihracına karar verdi. Çakmak, itiraz sürecinin devam etmesi nedeniyle görevden uzaklaştırıldı.

Kararın henüz Ahmet Çakmak’a tebliğ edilmediği öğrenildi.

“HSK CEMAAT GELENEĞİNE DEVAM EDİYOR”

Çakmak’ın avukatı Mustafa Karadağ, karara tepki gösterdi. Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun “cemaat geleneğine devam ettiğini” savunan Karadağ, “Bayramdan hemen önce ihraç ceza soruşturmasına karşı savunma yaptık, bayramdan hemen sonra alelacele ceza vermişler. Tebliğden sonra yasal haklarımızı kullanacağız. Sözde FETÖ yargıdan ve HSK’den temizlenip adil bir işleyiş olacaktı fakat HSK cemaat geleneğine devam etti. Hem de FETÖ iltisakı nedeniyle resmi bir işlem yapılmadan meslekten istifaya zorlandığı iddia edilen bir müfettişin olur olmaz, malumatfuruş olaylar sebebiyle başlattığı bir soruşturma sonucunda, hiçbir gerekçe açıklanmadan, hukuki dayanakları gösterilmeyen, tamamen keyfi şekilde verilen yer değiştirme cezaları sonucunda bu aşamaya gelindi. HSK, yargıç Ahmet Çakmak soruşturmaları nedeniyle yargı tarihinin karanlık ve şaibeli tarafında kalacak. HSK vicdan sahibi değildir, hasmane bir tutum içindedir. İktidarın emrindedir” dedi.

Editör: Yadigar Hanım