Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem hukukçular arasında hem de siyasi gündemde 3. dönem adaylığı tartışılırken, AKP’nin 2007’deki anayasa değişikliği çalışmalarının başında bulunan Prof. Dr. Ergun Özbudun, Erdoğan'ın adaylığına son noktayı koydu.

Cumhuriyet gazetesinden Can Uğur’un haberine göre, Prof. Dr. Ergun Özbudun, Erdoğan’ın Meclis kararı olmadan yeniden aday olamayacağını vurguladı. Özbudun, “Erdoğan’ın üçüncü defa aday olma şansı yok. Bir tek istisnası Meclis’in beşte üç oranındaki çoğunlukla bir erken seçim kararı almasıdır. Muhalefet kanadından gelen açıklamalara bakıldığındaysa bunun mümkün olmadığı görülmektedir. Ancak kararı YSK verecektir. Onun da kararını Erdoğan’ın lehine olacağı tahmin edilebilir” diye konuştu.

"SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ GEÇERLİ OLAMAZ"

Konuya ilişkin tartışmalarda dile getirilen “parlamenter sistemden yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi ve 2018’de bir kez seçildi” argümanını yorumlayan Özbudun, “Bu geçerli bir argüman değil” diyerek 2017 yılındaki anayasa referandumuna ilişkin hatırlatmalarda bulundu.

Özbudun açıklamasını “2017’de yeni bir anayasa yapılmadı. Anayasa değiştirildi. Onun değiştirmediği bütün hükümler bakidir ve geçerlidir. O hüküm de cumhurbaşkanının ancak iki defa aday olabileceğidir. 2017 yılında buna sadece bir tane istisna getirildi. O da daha önce Meclis’in 5’te 3 kararıyla seçimlerin yenilenmesidir” ifadeleriyle noktaladı.

Editör: Yadigar Hanım