AKP iktidarı döneminde büyüyen Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO), 2012 yılında özelleştirmeyle aldığı Beykoz Paşabahçe Mahallesi’nde bulunan eski Tekel Fabrikası arazisine otel, rezidans ve yalılar inşa edeceği ortaya çıktı

Birgün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre; Torunlar GYO’nun hazırlattığı rapora göre güncel değeri yaklaşık 2 milyar TL olan araziye en çok üç katlı yapılar inşa edilecek. Torunlar’ın yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlayacağı arazi toplam 70 bin metrekare büyüklüğünde. Araziye yaklaşık 45 bin metrekare alanlı bir otel inşa edilecek.

Şirketin hazırlattığı raporda, “Konut olarak tasarlanan bloklardan Boğaz’a cepheli 5 adedinin bir bütün halinde yalı olarak, diğer 5 blokun ise kat bazında rezidans daireler şeklinde pazarlanacak. Arazinin Boğaz kenarında olması, manzaralarının bulunması ve yüzölçümü büyüklüğü dikkate alındığında ‘otel’ projesi geliştirilmesinin en uygun strateji olduğu düşünülmektedir” denildi. Böylece proje kapsamında yalı ve rezidansların dışında bir de 129 odalı bir otel yapılacak.

RUHSAT İBB'DEN AK PARTİ DÖNEMİNDE ALINDI

Proje inşaatının 2,5 yıl süreceği, bu yıl yüzde 30’unun, 2024 yılında yüzde 40’ının, 2025 yılında ise geri kalan yüzde 30’unun yapılacağı, otelin 2025 yılı ortasında hizmete gireceği ifade edildi. Projenin inşaat ruhsatlarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) AK Parti döneminde alındığı öğrenildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KAZIK ÇAKILMASINA İZİN VERDİ

Torunlar GYO, 2019 yılında da söz konusu arazinin deniz kıyısına kazık çakmak için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onay almıştı. Şirket, İstanbul Boğazı’nda yer alan arazisinin önüne 170 adet çelik borudan oluşan kazık çakılacağını belirtmişti. Eski Tekel Fabrikası’na ait mevcutta 2 bin 888 metrekare büyüklüğünde alana sahip iskele ve rıhtım alanı olduğu belirtilerek ilave kazıklar ile bin 46 metrekarelik alan artışı yapılacağı, bu şekilde iskele ve rıhtım alanının toplam 3 bin 935 metrekareye çıkarılacağı açıklanmıştı.

Editör: Yadigar Hanım