Türkiye’de ekonominin her geçen gün kötüye gitmesi, artan döviz kurları, her gün farklı bir ürüne gelen zam haberleri, asgari ücretin açlık sınırına dahi ulaşamaması, ekmek fiyatına gelen zamlar, benzin fiyatlarının günbegün artması, ev kiraları, okul masrafları,… gibi sıkıntılara bir yeni zam haberi daha eklendi; berberlere zam geldi!

İlk Ankara ardından da Sinop’ta uygulanmaya başlayan berber zamları tüm Türkiye’de görülecek. Yapılan zam Esnaf ve Sanatkarlar Odası kararı ile de onaylandı.

Yapılan son zamma göre fiyatlar şu şekilde belirlendi;

-Sadece Saç Tıraşı Yıkama Dahil 140 TL

-Sakal Tıraşı 70 TL

-Saç Sakal Tıraşı Yıkama ve Fön Dahil 200 TL

-Çocuk Tıraşı 85 TL

Cumhuriyet Gazetesinin yapmış olduğu röportaja göre Kuaför Seyit Işık son zamlar ile ilgili şunları söyledi; “Yeni tarifeyle saç sakal 200 TL oldu. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar biz bu işlemi 50 liraya yapıyorduk. O zamanlar daha mutluyduk. Şimdi maalesef her gün her şeye zam geldiği için mecbur olarak yapıyoruz bu zammı. Keşke bu zamlar olmasa çünkü insanların da alım gücü düşüyor. Bu da herkese yansıyor. Geçinmek için çalışıyoruz. Birikim yapamıyoruz. Çoluğunuz, çocuğunuz varsa zaten sıkıntı. Masraflar güç geçtikçe artıyor. Aldığımız para da pula dönüşüyor. Mutlu muyum desem, sadece yaşıyoruz. Müşteriler bu fiyata tepki gösteriyor. ‘Her şeye zam geldi.’, ‘Size de mi zam geldi?’ ‘Ne yapıyorsunuz da zam geldi?’ diyorlar. Öyle olmuyor. Burada aldığımız malzeme, ödediğimiz doğal gaz ödediğimiz elektrik hepsi üst üste binince maalesef zam yapmak zorunda kalıyoruz. Akşam markete girince, manava girince veya kasaba girince aldığın paradan cebine yüzde 10 kalıyor. Sonuçta elektrik, su, kira var. Maalesef geçim zor.”

Bir başka Kuaför Erdem Keskin’de gelen zam haberleri ile ilgili şunları söyledi; “Tarifenin güncellenmiş olması iyi ama günümüzde her şey artıyor. Ona yetişiyor mu diye sorarsanız, öyle bir şey yok. Gidişattan memnun değiliz. Keşke hiçbir şeye zam gelmese de biz bundan 2 yıl önceki gibi 30 liraya saç sakal kessek. Müşterilerden çok tepki var. İnsanlar zor geçiniyor zaten. Müşteriler evde tıraş olacaklarını söylüyorlar.”

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı