Kemal Arıkan'ın trafik ışıklarında bekleyen arabasını kurşun yağmuruna tutan Lübnanlı Ermeni Hampig Sasunyan, aynı gün yakalanmış, diğer katil Krikor Saliba izini kaybettirmişti. Saliba'nın aynı yıl Lübnan iç savaşında öldüğü öne sürülmüştü.

Sasunyan 1984'te afsız ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak daha sonra temyiz mahkemesi bu kararı bozdu. California Valisi Gavin Newsom, Los Angeles Yüksek Mahkemesi'nin, 39 yıldır cezaevinde olan Sasunyan'ın serbest bırakılmasının önünü açan kararını temyiz etmeyeceğini açıkladı.

2002'de “terörü kınadığına” dair bir belge imzalayan Sasunyan 25 yıl sonra şartlı tahliyeden yararlanma hakkıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Aralık 2019'da Los Angeles'ta bir mahkeme Sasunyan'ın şartlı tahliye başvurusunu kabul etti. California Valiliği Mayıs 2020'de kararı veto etti. Ancak yaklaşık bir yıl önce mahkeme yine aynı yönde bir karar aldı ve bu kez California Valisi Newsom'un kararı temyiz etmeyeceği açıklandı. Bu karar Türkiye’de tepkilere neden oldu.

“TÜRK MİLLETİNİN VİCDANI DERİNDEN YARALANDI”

Dişleri Bakanlığı da kararla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Los Angeles County Yüksek Mahkemesi şehit Başkonsolosumuz Kemal Arıkan'ı katleden Ermeni terörist Hampig Sasunyan'ın salıverilmesinin önünü açan bir karar almış, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom ise bu kararı temyiz etmeyeceğini açıklamıştır. Türk milletinin vicdanını derinden yaralayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.”

ASALA’NIN SUİKASTLARI

Peki, Kemal Arıkan suikastını üstlenen “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgütün bağlantıları ne?

1975-1985 yılları arasında iki farklı Ermeni terör örgütü tarafından Türk diplomatlara yönelik suikastlar yapıldı. Bu saldırılarda 31'i diplomat 58 Türk vatandaşı şehit oldu.

1975-1985 yılları arasında yaşanan terör saldırıları, Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA – Ermenistan’ın Kurtarılması için Ermeni Gizli Ordusu) ve Justice Commandos for the Armenian Genocide-Armenian Revolutionary Army (JCAG-ARA - Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları-Ermeni Devrimci Ordusu) adlı iki farklı örgüt tarafından yürütüldü.

ERMENİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HEDEFİ

Kemal Arıkan’ın katillerinden biri olan Hampig Sasunyan, Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları yani ESAK adlı örgütünün suikastçısıydı.

Terör örgütü ESAK, 1975 ve 1987 yılları arasında faaliyet gösteren aşırı sağcı ve milliyetçi bir Ermeni gerilla örgütüydü. Amacı Türkiye'nin 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması ve Türkiye'nin topraklarının bir kısmını da içine alacak şekilde bağımsız Ermenistan kurulmasıydı.

ESAK da ASALA gibi Lübnan'da kurulmuştu ve örgüt Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi) ile bağlantılı olduğunu söylemişti.

Örgüt Paris, Roma, Madrid, New York dahil Avrupa ve ABD'de diplomatlara yönelik çok sayıda saldırı düzenledi.

TAŞNAK PARTİSİ NEDİR?

Radikal milliyetçi Ermeni siyasi örgütü olan Taşnak Partisi, Ermenistan'ın bağımsızlığını sağlamak amacıyla 1890'da kuruldu. Halen gerek Ermenistan Cumhuriyeti'nde gerek diasporadaki Ermeniler arasında aktif bir siyasi parti olarak çalışan örgütün, Doğu Ermenice adıyla Daşnaksütün olan örgütün adı Türkçeye Batı Ermeniceden bir takım ses değişikliklerinden sonra Taşnagsütün olarak geçmiş ve kısaca Taşnag adıyla da bilinir. Ermenice'de Federasyon anlamına gelir; çünkü örgüt özellikle Rusya'daki Ermeni örgütleri başta olmak üzere birçok örgütün birleşmesinden oluştuğundan bu adın verilmesi uygun görülmüştür.