Erzurum’da, Diyanet’e bağlı Kur'an kursunda 8 çocuğa yönelik yapılan cinsel istismar davasında sanık belletmen H.A’ya verilen 119 yıl 6 ay hapis cezası, istinaf mahkemesi tarafından bozuldu. Kararı kamuoyuna duyuran Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, "Bu durum, çocuğun üstün yararı ilkesinin çiğnenmesidir” açıklamasında bulundu.
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, istinaf mahkemesinin istismar mağduru çocukların duruşma salonunda dinlenmesi gerektiğine hükmettiğine, söz konusu durumun ‘çocuğun üstün yararı’ ilkesine aykırı olduğunu vurguladığı açıklamada, “Mağdur çocukların beyanları daha önce Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kamera önünde pedagog ve savcı yanında alınmıştı. Talebimiz doğrultusunda, çocuğun üstün yararı ilkesince, çocuklar tekrar duruşmaya getirilmediler. Duruşmada bu görüntüler izlendi” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mağdur çocukların beyanları daha önce Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) kamera önünde pedagog ve savcı yanında alınmıştı. Talebimiz doğrultusunda, çocuğun üstün yararı ilkesince, çocuklar tekrar duruşmaya getirilmemiş ve duruşmada bu görüntüler izlenmişti. Ne yazık ki istinaf mahkemesi çocukların duruşmada dinlenmesi gerektiğini söyleyerek kararı bozdu.

Kararın bozulması, çocuğun üstün yararı ilkesinin çiğnenmesidir. Derneğimiz çocukların duruşmada dinlenilmesine yönelik karara ilişkin itiraz edecek ve ilk duruşmaya çocukları götürmeyecektir.

Çocukların duruşmaya çağrılması, defalarca yaşadığı istismarı anlatmaya ve hatta bunu kalabalık bir heyet, avukatlar ve istismarcının önünde yapmaya zorlanmaları, onlara aynı süreci yeniden yaşatmak anlamına gelecektir.

Yasalar, çocuklarımızın hırpalanmalarını değil, korunmalarını amaçlamalıdır. Karar aynı zamanda çocuklarımızın adalet inancını da sarsacaktır. Aylardır psikolojik destek alan çocuklarımızı, tekrarlayan şekilde incinecek, örseleyecek ve ağır travmaya maruz kalmalarına sebep olacak bu kararı kabul etmiyoruz. Çocukları duruşmaya götürmeyeceğiz. Çocuklarımızın incindikleri yeter, bir kez daha incinmelerine izin vermiyoruz."

Editör: Yadigar Hanım