Eser Yenenler’i domuza benzeten bir karikatür çizen Öznur Kalender’in 3,5 yıla kadar hapsi istendi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli karikatürist Öznur Kalender’in 14 Mayıs 2020 tarihinde Eser Yenenler’in yüzünü domuza benzeterek karikatür haline getirdiği ve “Eser Yenenler adlı dombili, 2 arkadaşı ile birlikte canlı yayında Nazım Hikmet ve Atatürk’le aklı sıra dalga geçip komiklik (!) yapmış. Bak ‘B.k çuvalına’ ben de seni çizip komiklik yaptım nasıl?" şeklinde paylaşım yaptığı yer aldı.

Şüpheli Öznur Kalender’in 11 Ocak 2022 tarihinde “Bugün, emniyete çağrıldım ve ifade verdim. Canlı yayında Atatürk’le dalga geçen dombili komik (!) Eser Yenenler, onu domuza benzeterek çizdiğim için beni mahkemeye vermiş. Mahçup oldum. Doğanın masum canlıları, sevimli domuzlardan özür dilerim" şeklinde yaptığı paylaşım da iddianamede yer aldı.

Kalender şikâyete konu paylaşımların hakaret içerikli olmadığını, paylaşımların ise, kendisine ait olduğunu söyledi. İddianamede işlenen suçun uzlaştırmaya tabii olduğu ancak tarafların uzlaşmaması nedeniyle dava açıldığına da yer verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Öznur Kalander’in “zincirleme hakaret" suçundan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianamenin açıklanmasının ardından yazılı bir açıklama yapan Eser Yenenler’in avukatı Orhan Adagül, “İddianame ile birlikte şüphelinin zincirleme şekilde müvekkilimize hakaret ettiği tespit olunmuş ve cezalandırılması istenmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu kararından ötürü memnunuz. Nitekim hakarete uğrayan müvekkilimizin hakları adalet önünde korunmuştur" dedi.

Eser Yenenler’in Öznur Kalender’e açtığı manevi tazminat davası da geçtiğimiz günlerde sonuçlanmıştı. İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi karikatürist Öznur Kalender’in Eser Yenenler'e 30 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetmiş, Eser Yenenler kazandığı 30 bin TL’lik tazminatı Atatürkçü Düşünce Derneği’ne bağışlamıştı.

Editör: Yadigar Hanım