MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, Halk TV'de katıldığı canlı yayında AKP’de bayram sonrası 27 il başkanı ve yönetiminin değişeceğini ileri sürdü.

AK Parti teşkilatlarında sıkıntılar yaşandığını, bu nedenle teşkilatlarda değişiklik yapılarak halkın güveninin yeniden kazanılması düşüncesinin hakim olduğunu ifade eden Kulat, "İki şeyi aynı anda görmek lazım. Teşkilatlarda sıkıntı olduğu görünüyor. Burada teşkilatlarda değişiklik yaparak vatandaşların güvenini yeniden kazanabilir miyiz diye düşünülüyor. Burada suçlu arama adına en çok şikayeti il ve ilçe teşkilatlarından ve belediyelerde buluyorlardı. Şu anda belediyelerin çoğu AKP'de olmadığı için belediyelerle ilgili şikayetler ikinci planda kaldı. İl ve ilçe teşkilatlarıyla ilgili şikayetler de ikinci üçüncü plana düşmüş durumda. Çünkü vatandaş il ve ilçe teşkilatlarıyla sorunlarının çözülemeyeceğini görüyor" dedi.

AKP taraftarı vatandaşların da son dönemde genel merkezi ve partinin genel başkanını suçlar duruma geldiğine değinen Kulat, "Böyle bir durumda il ve ilçe teşkilatlarını değiştirerek bunu nasıl çözersiniz bilinmez. Az da olsa bir heyecan gelebilir belki ama bakanları değiştirseniz bile ne kadar etkisi olabilir? Bu değişikliklerin aşağı doğru inişi durdurabilecek ve seçmen kazandırabilmesi bugünkü şartlarda zor görünüyor. Partide büyük bir kopuş yaşandı. AKP'nin otobüsünden inip dolmuş durağında beklemiyorlar artık insanlar. İnsanlar başka dolmuşa bindiler ve yeni rozet takarak başka yöne gidiyorlar. Seçmeni yeni kartvizit bulduğu yerden taşıyıp geri getirmek kolay değil bu saatten sonra. Erdoğan muhtemel ki farklı argümanlarla bu süreci deneyecek ve üzerinde çalışıyorlar. Ama bu aşağı inişi durdurmak için sağlıklı zemin yok" diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım