2002 yılında iktidar olduğundan beni AKP'yi destekleyen işadamı Ethem Sancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aşkını ilan etmesi, BMC ihalesini alması, "ABD'nin sayesinde iktidara geldik" gibi sözleriyle gündeme gelmişti. Sancak, şimdi de Erdoğan ve Che Guevara kıyaslamasıyla gündem oldu.

Ethem Sancak, Cumhur İttifakı’na verdiği destekle bilinen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile birlikte bir tartışma programına katıldı. İhracı istendiği için AKP’den sonra Vatan Partisi’ne katılan Ethem Sancak, Daha önce “Erdoğan'ı gördükçe aşık oldum, böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor” ifadeleriyle Erdoğan’a “aşkını” ilan eden Ethem Sancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce kendisine “Che Guevara nasıl bir adam?” diye sorduğunu ifade ederek, “Efendim saatlerce anlatmam lazım. Sizin de vaktiniz yok. Ben size söyleyeyim, sizinle Che Guevara arasındaki tek fark o namaz kılmıyordu. Siz kılıyorsunuz.” diye cevap verdiğini anlattı.

NE OLMUŞTU?

2002'de AKP'nin iktidar olmasından sonra AKP'yi destekleyen Ethem Sancak, sahibi olduğu BMC fabrikasının milli tank ihalesini almasıyla gündeme gelmişti. 

AKP’de yöneticilik de yapan Ethem Sancak, son olarak 30 Mart'ta Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "Türkiye'nin güvenliği ve NATO" adlı konferansta, "Biz Amerika'nın desteğiyle iktidara geldik. Taç giyen baş akıllanır. One minute olayında rest çektik. Batı'nın pranga sistemine kafa tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin desteğiyle bunları yendik" demişti.

Bunun üzerine Sancak AKP'den kesin ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Sancak kararı beklemeden AKP'den istifa etmiş, sonrasında Vatan Partisi’ne katılmıştı.

Editör: Yadigar Hanım