Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM, ilk mesaisini Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yaptı. Milyonlarca kişinin beklediği EYT'ye ilişkin kanun teklifi, muhalefet partilerin de desteğiyle siyasi partilerin mutabakatıyla Meclis'ten geçti. EYT'ye ilişkin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı KHK'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 395 oyla kabul edilerek yasalaştı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak teklif, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Başvuru süreci ise düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başlayacak.

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak.

EYT düzenlemesiyle 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olup kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar emekli olabilecek. Emekli olabilmek için işe başlama tarihine göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen prim günü şartını da tamamlamak gerekiyor.

PRİM GÜNÜ EKSİK OLAN NE YAPACAK?

Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yapabiliyor. Bu sayede eksik günler tamamlanabiliyor.

EYT'liler ilk maaşlarını nisan ayında alabilecek

Editör: Yadigar Hanım