İlk maaş bağlanma işlemi tamamlanan EYT’liler Ramazan Bayramı dolayısıyla bu ay erken tarihe çekilen emekli maaş ödemelerini alabilmek için bankaya koştu. Fakat bazıları hesaplarında paralarını göremeyince büyük şaşkınlık yaşadı. Yeni emeklileri hayreten düşüren durumun sebebinin ilk aylıkların doğrudan hesaplara değil, başvuru sırasında seçilen bankanın havuzuna düşmesi olduğu öğrenildi. EYT’lilerin ilk maaşını alması için kimliği ile bankaya başvurması gerekiyor.

İLK MAAŞIN BANKADAN ÇEKİLMESİ GEREKİYOR

Konuya ilişkin ATV Haber’e değerlendirmede bulunan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Okan Güray Bülbül, "İlk aylığın mutlaka bankadan çekilmesi gerekiyor. Kişinin o bankada daha önceden açılmış bir hesabı olsa bile eşleştirme yapılmıyor. Eğer emekli maaşı tercih edilen bankadan alınmaya devam edilecekse bundan sonraki aylıkların tamamı bankamatikten çekilebilir. EYT başvurusu sırasında banka tercihi yapmayanların ilk maaşları ise doğrudan PTT’ye yatırılıyor" ifadelerini kullandı.

E-DEVLET'TEN SORGULANABİLİYOR

Aylığı bağlanan binlerce EYT’li ise ilk ödemeyi banka hesabına beklediği için aylığının hesaplandığından haberdar değil. Bunun için elektronik ortamdan takip sağlamak mümkün.
E-Devlet üzerinden ilk aylığın bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilebiliyor. EYT’liler E-Devlet’e giriş yaparak arama çubuğuna DYS (Doküman Yönetim Sistemi) yazarak SGK’daki başvurusunun durumunu takip edebilir.

'Maaş bağlandı' ibaresini görenler bankaya başvuru yapabilir. Arama çubuğuna aylık yazıldığında ise emekli aylık bilgisine ulaşılabiliyor. Bu sayfadan ne kadar ödeme yapıldığı da görülebiliyor.

Editör: Yadigar Hanım