Merkez Bankası politika faizini 35'ten 500 puan artırarak 40'a çıkardı. Hani NAS vardı? NAS varken size ne oluyor? Bize ne oluyor sözünü unutmuş olamazsınız. Faize karşıyım diyen ve tribünlere oynayan reis politika faizini NAS diye diye 8.5 seviyesine kadar indirmişti.

Öyle zannediyorum ki Mehmet Şimşek başta olmak üzere danışmanları dediler ki; bak reis ekonominin kendi kuralları vardır. Ekonomiyi kendi kuralları içinde bırakırsan ekonomideki daralma ve sıkıntılar düzelecektir diye söylenmiş olmalı ki; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası başına getirilen Hafize Gaye Erkan'ı göreve hızlı başlamışlardı. Reis dedi ki buyurun ben artık karışmıyorum dedi. Ne yaparsanız yapın dedi. Aslına bakılırsa Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası ekonomik yönden doğru kararlar aldılar ve almaya da devam ediyorlar.

Ancak; İktidara güven kalmadığı için doğru ekonomik kararların sonucu bile kötü gidişe dur diyemedi. Normal bir ekonomide yapılan bu doğru adımlar karşısında döviz fiyatları dibe çakılması gerekirdi. Ama bir defa geçmişte yapılan yanlış ekonomik kararların sonucu piyasada oluşan güvensiz ortam öyle pat diye düzelme eğilimine geçeceği pek gözükmüyor. O nedenle, yabancı sermaye gelmiyor.

Mevcut yabancı yatırımcılar bir bir ülkeyi terk ediyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in çabaları da sonuç vermedi. Güvensizlik had safha ulaşmış bulunuyor. Eğer, Ak Parti ve teşkilatları 2002 yılındaki o ruha dönebilmesi çok zor ama ancak o ruha dönebilirse tekrar güven tazeleyebilir. Ama çok çok zor. ***
Bugün 24 Kasım 2023. Yani "Öğretmenler Günü". Geçmişte en saygın bir meslek olan öğretmenlik artık bu iktidar sayesinde öğretmenlik mesleği ayaklar altına düşmüş, saygınlığı kalmamış bir meslek örgütü haline gelmiştir. Geçici öğretmenlik veya ücretli öğretmenlik ne demek?

Eskiden öğretmenin bir saygınlığı vardı. Öğrenci öğretmen ilişkileri son derece saygın bir seviyede idi. Bugün öğrenci öğretmenini tabiri caizse takmıyor. Öğretmenlerin maaşları yetmediği için ikinci bir iş yapmak zorunda kalıyorlar. Bu da öğretmenlerin saygınlığını daha da aşağılara çekiyor.

 24 Kasım nedeniyle iktidar öğretmenlere beyaz önlük dağıtacakmış. Halbuki öğretmenler beyaz önlük yerine en azından bir ikramiye bekliyordu. Hatta maaşlarının düzeltilmesini bekliyordu. İktidar her konuda gündem saptırmayı çok iyi becerdiği gibi bu konuda da öğretmenlerin çığlığını duymaktan çok uzak beyaz önlükler dağıtarak, öğretmenlerin gerçek problemlerinin üzerini kapatmayı amaçlamaktadırlar.

Tüm öğretmenlerimizin her şeye rağmen "Öğretmenler Günü'nü" kutluyorum. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE DİYEBİLENE