Büyük markaların logo ve renk seçimlerinin sebepleri hep sorgulanmış ve bazı komplo teorilerine konu olmuştur. 2000'lerin başında İnternet sahnesinde yerini alan Facebook da bu anlamda merak uyandıran uygulamaların başında gelmekte.

Facebook'un çatı şirketi Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg'in mavi rengi seçmesine neden olan sağlıkla alakalı bir nedeni var. Zuckerberg bunun nedenini on yılı aşkın bir süre önce açıklamıştı. Ancak mavi rengin sırrını yeni öğrenenler çok şaşırıyor.

Facebook mavi çünkü Zuckerberg renk körü

The New Yorker'a göre Facebook'un mavi olmasının nedeni, kurucusu ve CEO'su Zuckerberg'in "kırmızı-yeşil renk körü olması". Zuckerberg dergiye demecinde, "Mavi benim için en zengin renk. Çünkü tamamını görebiliyorum" demişti.

Bu rahatsızlığa sahip kişilerin, yeşili daha çok kırmızı olarak algıladıkları biliniyor. Hafif bir renk körlüğü türü olan bu bozuklukla doğan insanlar sarıyı görmekte ve kırmızı ile yeşilin ise tonlarını ayırt etmekte güçlük çekiyor. Mavinin ise kırmızı-yeşil renk körü olan kişiler tarafından en net görüntülenen renk olduğu biliniyor.

Editör: Bumin Kağan Muti