Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın İyi Parti’ye yaptığı teklif gündemi sarstı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin siyasi partileri seçim ittifakına zorladığını ancak halkın kendilerini mevcut ittifaklardan hiçbirine "yakıştıramadığını" söyledi.

BAKIRKÖY'DE HIRSIZ BAŞKAN SESLERİ BAKIRKÖY'DE HIRSIZ BAŞKAN SESLERİ

Gönüllerinde yatanın "seçime tek başına girmek olduğunu" ancak ittifaklara kapalı olmadıkları mesajı veren Erbakan, İYİ Parti liderliğinde bir üçüncü "sağ ittifak" önerdi.

BBC’nin haberine göre Erbakan "Hiçbir koşulda ittifaklar içinde yer almayacak mısınız, ya da üçüncü ittifak oluşumu içinde yer alır mısınız?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Bizim şu an gönlümüzde yatan bu. Ama Türkiye'de değişik bir konjonktür oluşma ihtimali var. Onun için de 'Kesinlikle hiçbir şekilde ittifak yapmayacağız, bu bizim kırmızı çizgimiz' dememiz doğru olmaz.

Üçüncü ittifak önerilerini toplantılarda ifade ettik. Seçmenin sağ partiler olarak nitelendirdiği partilerin bir ittifak çatısı altında bir araya gelmesi... İYİ Parti bunun başını çekebilir. Demokrat Parti Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi Saadet Partisi, Yeniden Refah...

"Çünkü yıllardır mevcut iktidarın elinde güçlü bir argüman var. Karşı tarafa geçen kim olursa olsun, ne kadar güzel projeler ortaya koyarsa koysun, tabiri caizse 'HDP, CHP kayığına bindin…'İktidarın algıyı oluşturmada imkanları da çok. Gerçekten de etkili oluyor. Orada yer alan Saadet Partisi çok zarar gördü, sıkıntı çekti, hala da çekiyor."

"Öyle olunca bu argümanın iktidarın elinden alınması bakımından böyle bir üçüncü ittifakın kurulması anlamında sinerj oluşabileceğini ifade ediyoruz. Bunun tüm partilere avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Benzemezlerin bir araya gelmesi bir sinerji oluşturmuyor. Tam tersine negatif sonuçları olabiliyor."

Muhalefet partileriyle yaptığı görüşmelerde bu görüşleri dile getirdiğini belirten Erbakan, "Seçime de normal zamanında yapılırsa 1,5 sene var. Şimdiden bu olur olmaz demek doğru olmaz. Ama hiçbiri tam olarak kapıyı kapatıp böyle bir şey olmaz da demedi" dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.

Partisinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Erbakan 81 ilde 900'den fazla ilde örgütlü olduklarını, halen yaklaşık 170 bin üyeleri olduğunu, 100 bine yakın da ıslak imzalı üye formunun kendilerine ulaştığını, Yeniden Refah Partisi ile aynı süreçte kurulan partilerin 4-5 katından fazla üye sayısına ulaştıklarını vurguladı.

Erbakan, "Medya ambargosu, anket manipülasyonları, yok sayma, 'Kim olursa olsun yeter ki Yeniden Refah olmasın' yaklaşımına rağmen, maddi kaynaklarımız sadece üyelerimizin ve gönüllülerimizin fedakarlıklarına dayalı olmasına rağmen, bu mesafeyi almış olmamız büyük bir başarıdır" dedi.

'BAŞKANLIK SİSTEMİ İYİLEŞTİRİLMELİ'

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Erbakan, başkanlık sistemine karşı olmadıklarını ancak mevcut sistemin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Erbakan; TBMM'nin güçlendirilmesi, gensoru, güvenoyu mekanizmasının getirilmesini, bakanların milletvekilleri arasından seçilmesini, kuvvetler ayrılığının sağlanmasına dönük adım atılmasını istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın da seçimle gelmesini isteyen Erbakan, "Meclisin yasama yönü güçlendirilip cumhurbaşkanlığı kararlarının sınırlarının net şekilde belirlenmesi ve sınırlandırılması sağlanabilir" görüşünü dile getirdi.

'MİLLET BİZİ HİÇBİR İTTİFAKA YAKIŞTIRMIYOR'

Fatih Erbakan, herhangi bir seçim ittifakında yer alıp almayacaklarına ilişkin bir soru üzerine de milletin kendilerini mevcut iki ittifaka da yakıştıramadığını söyledi:

Erbakan, "Öyle olunca biz de o zaman kendimiz girsek daha etkili olacak gibi düşünüyoruz" dedi.

YRP lideri, seçim barajının düşürülmesi ile ilgili bir soru üzerine de AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7'lik barajın da çok yüksek olduğunu, barajı geçmek için 4-4,5 milyon oy gerektiğini belirterek bu rakamın birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğunu vurguladı.

Erbakan, kendilerinin yüzde sıfır veya en fazla yüzde 1 barajı önerdiğini söyledi.