Kaan ULU- Emirhan YÜZÜGÜLDÜ/ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, "Kısmet olursa ilk hedefimiz 1 milyon Togg'u yollara sürmek olacak. Yeni fabrikaların açılmasıyla ilgili, yatırımıyla ilgili çalışmalar da daha şimdiden başlamış durumda" dedi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara'nın Sincan ilçesinde ziyaret ettiği AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'ne kendi kullandığı Türkiye'nin otomobili Togg ile geldi. Oktay, araçtan indikten sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. Oktay, "Bugün keyfimiz mükemmel; ama Togg ile gelince sürüş keyfimiz de harikaydı. Dolayısıyla keyfimiz daha arttı. Aslında 'otomobil' de demiyoruz biliyorsunuz; 'akıllı cihaz' diyoruz. Gerçekten de akıllı cihaz. Muhteşem bir sürüş konforu. Otomasyon ve bilişim sistemlerinin elektronik sistemlerini bünyesinde barındıran bir ekosistem aslında, bir eko cihaz bu. Her zaman yeni versiyonları geliştikçe bunu her kim alıyorsa nasıl telefonlarda yeni imkanlara kavuşuluyor; bunda da yeni imkanlara kavuşuyor olacaksınız. Türkiye’nin otomobili Türkiye Yüzyılı’nın müjdelerinden bir tanesi" dedi.
'KAPASİTE ARTIRIMI İLE İLGİLİ YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİYORUZ'
Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamu bankalarına Togg için kredi çağrısı yapmasına ilişkin, "Bununla ilgili bir çalışma var zaten. Cumhurbaşkanımız önceden de bu talimatları vermişlerdi. Kamu bankalarımız bununla ilgili bir çalışmayı yürütüyorlar. Zaten o sonlandığı zaman da gerekli açıklamaları yaparız. Henüz şu aşamada ayrıntı paylaşamıyoruz. Ama bankalarımız da bunu çalışıyor. Cumhurbaşkanımızın da bu çerçevede bir talimatı var. İçeriden ve dışarıdan çok yoğun talep var. Şu andaki en büyük sıkıntımız, kapasitemiz. Dolayısıyla hemen daha şimdiden kapasite artırımı ile ilgili çalışmalar başladı. Kısmet olursa ilk hedefimiz 1 milyon Togg’u yollara sürmek olacak. Onunla ilgili yeni fabrikaların açılmasıyla ilgili de yatırımı ile ilgili de o çalışmalar daha şimdiden başlamış durumda. Bu da yine ilklerden birisidir. Yani yeni çıkardığınız bir otomobilin, yeni çıkardığınız bir markanın daha çıktığı gün kapasite artırımı ile alakalı yatırımları değerlendiriyorsunuz. Bu gerçekten çok gurur verici bir olay" ifadelerini kullandı.
'GÜVENDİĞİMİZİN BİR GÖSTERGESİ'
Oktay, yine Gemlik’te tesislere yakın bir bölgede batarya ile ilgili yeni ortaklıklar kurulduğunu dile getirerek, "Onunla ilgili de inşallah yine kısa sürede üretim tesisi, Ar-Ge merkezleri ve o teknolojiye hakim olacağımız altyapı da şu anda çok yoğun şekilde çalışılıyor. Bu güzel haberler devam edecek. Daha güzel haberleri hep beraber göreceğiz" dedi.
Oktay, Togg'un tüm bürokrasiye yayılması yönünde bir teşvik mekanizması olup olmayacağına ilişkin de "Şu anda söylediğimiz olay yine bir kapasite sorunu. Aslında bizim kabine olarak bunu kullanıyor olmamızın altında yatan sebep, güvendiğimizin bir göstergesi ve gerçekten de bir konfor sürüşü var. Bu gururu hep birlikte paylaşalım istiyoruz. Ümit ediyoruz ileride daha üst segmentlerle birlikte zaten bütün dünyada kullanılır hale gelir inşallah" dedi.
Oktay, açıklamasının ardından seçim koordinasyon merkezinde partililerle bir araya geldi, ardından esnaf ziyaretinde bulundu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha