Portekiz'de Sporting Lizbon ile Benfica'nın kadın Futbol takımları arasında oynanan karşılaşmada yeşil sahalarda ilk kez görülen bir uygulama hayata geçirildi. Karşılaşmanın hakemi gösterdiği beyaz kart ile tarihe geçti.

Taça de Portugal Feminina ismiyle düzenlenen Kadınlar Portekiz Kupası'nda Sporting Lizbon ile Benfica karşı karşıya geldi. Işık Stadyumu'nda oynanan çeyrek final mücadelesinde rakibini 5-0 mağlup eden Benfica, yarı finalde Famalicao'nun rakibi oldu.

9 senedir planlanıyordu

Futbol dünyasında 2014'ten bu yana gündemde olan beyaz kart uygulaması, Sporting Lizbon ile Benfica'nın kadın futbol takımları arasında oynanan bu müsabakada ilk kez hayata geçirildi. Ancak yaklaşık 9 senedir tasarlanan kullanımdan farklı bir şekilde...

Mücadelenin ilk yarısının son anlarında ev sahibi Benfica'nın 3-0'lık üstünlüğü devam ederken yedek kulübesinde bir kişinin rahatsızlandığı bilgisi geldi. Her iki kulübün sağlık ekipleri, rahatsızlanan kadına yardım etmek için yedek kulübesine yöneldi. Yapılan müdahalenin ardından ekipler yerlerine geri döndü. Bu esnada müsabakanın hakemi şimdiye dek yeşil sahalarda hiç görülmemiş bir harekete imza attı ve her iki takımın sağlık ekiplerine beyaz kart gösterdi. Tribünler, sarı ve kırmızı karttan sonra ilk kez uygulamasına şahit oldukları beyaz kart için tezahüratlarda bulunarak hakemi bu kararından dolayı tebrik etti.

Beyaz kartın anlamı ne?

Beyaz kart, Portekiz futbolunun son dönemde farkındalık yaratmak adına hayata geçirdiği bir uygulama. Bu doğrultuda, saha içerisinde futbolcular, teknik heyet ya da müsabaka görevlileri, fair-play anlayışına uygun bir harekette bulunmaları halinde mücadelenin hakemi tarafından beyaz kart ile ödüllendiriliyor.

Normalde sarı ve kırmızı kart, ilgili prosedürler ve tanımlar karşılığında oyuncuları, teknik heyetleri ve müsabaka görevlilerini davranış ya da hareketleri sebebiyle cezalandırırken; beyaz kart ise ödüllendirmeyi amaçlıyor.

Editör: Bumin Kağan Muti