Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) merkez üssünü Bingöl kent merkezi olarak saptadığı deprem, saat 11.29’da oldu. Yerin 7 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem çevre illerde de hissedildi. Paniğe neden olan depremin ardından kent merkezindeki okullarda öğrenciler tedbir amaçlı dışarı çıkarıldı. Depremde ilk belirlemelere göre, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Depremin hissedildiği Tunceli’de Valilik'ten yapılan açıklamada, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtilerek, “Merkez üssü Bingöl olan ve ilimizde de hissedilen 4.5 büyüklüğündeki depremde, şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum ve ihbar tespit edilmemiştirö denildi.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde özellikle yüksek katlarda oturanların sarsıntıyı şiddetli hissettiği belirtildi.


 

DEPREM ANI KAMERAYA YANSIDI 

Bingöl'de Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen deprem anı bir işyerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde deprem sırasında bir işyerinde bulunan sahibi ve bir müşterinin sarsıntıyla birlikte kapıya doğru koştuğu görüldü. Deprem sırasında işyerinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. 


 

GENÇ’TE 3.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre merkez üssü Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yağızca köyünde saat 20.01’de Riçhter ölçeğine göre 3.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 13.5 kilometre derinliğinde kaydedilen depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. 


 

Kaynak: dha