Bu bir çobanla Serdar Ortaç'ın hikayesidir!

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil çobanla Serdar Ortaç'ın hikayesini kaleme aldı.

banner311
Bu bir çobanla Serdar Ortaç'ın hikayesidir!

Serdar Ortaç'ın, devlet bankasına krediyi ödeyemeyince borcunu 8 ay ertelediklerini itiraf etmesini Yılmaz Özdil, köşesine taşıdı.

Özdil, "Uyaranlara kulak asmayıp, bu iktidarı 18 senedir sırtında taşıyan köylümüze sormak lazım demek ki… Çobanla Serdar Ortaç bir mi?" dedi.

Yazısında Türk çiftçisinin durumunu ve AKP iktidarının Türk tarımına yaklaşımını ortaya koyan Özdil, "Uyaranlara kulak asmayıp, bu iktidarı 18 senedir sırtında taşıyan köylümüze sormak lazım demek ki… Çobanla Serdar Ortaç bir mi?" dedi.

Yılmaz Özdil'in yazısı şu şekilde;

Ne diyordu asrın liderimiz? “Benim oyumla çobanın oyu bir mi diyen kibir abideleri var, çobanın, çiftçinin, köylünün oyuyla benim oyum bir olmaz diyor, bu çevreler kendilerini Anadolu'daki köylümden üstün görmek isterler” diyordu. “Kendilerini köylüden, çiftçiden üstün görenler sanatçı olsa ne olur, profesör olsa ne olur, önce köylüye saygı duyacaksın” diyordu.

Fethiye'de cenazesi kaldırılırken, traktörü haczedilen çiftçi var, bütün köy cami avlusunda musalla başındayken, rahmetli çiftçinin oğlu icra memurlarıyla uğraşmak zorunda kaldı.

İcradan satılık inek var. İcradan satılık koyun var. İcradan satılık tavuk çiftliği var. İcradan satılık balık çiftliği var. Un değirmeni. Mandıra. Fındık bahçesi. Sera. İcradan satılık tarla var. İcradan komple köy satıldı birader…

Uşak'ta, taksitleri ödeyemediler, borcu kapatmak için birbirlerine kefil olup yeni kredi çektiler, onu da ödeyemediler, evler mühürlendi, traktörlere el konuldu, tarlalar haczedildi. Sakarya, Yozgat, Erzurum, Manisa, Kars, hacizden başka haber yok. Tarsuslu çiftçi tarlasına haciz koyan bankanın camlarına ateş etti.

Kredi borcu nedeniyle Aydınlı çiftçilerin dedelerinden kalma Kurtuluş Savaşı mavzerleri bile haczedildi. Trakya çöktü, Çukurova çöktü, patates ambarı Nevşehir'de banka hacizleri nedeniyle, köy kahvelerindeki çay bile veresiye içiliyor. Kamu bankası sırf Aydın'da 890 tarla, 120 bağ-bahçe satıyor, tamamı çiftçilerimizden haczedildi.

Akp iktidara geldiğinde çiftçinin toplam borcu bir milyar lira civarındaydı, bugün itibarıyla 180 milyar lira. Traktör satışları patladı…

Çünkü, çiftçi bankadan borç alıp traktör satın alıyor, kontağını bile açmadan “ikinci el” olarak satıyor, elinde kalan parayla vadesi gelmiş bir başka borcunu yamamaya çalışıyor. İnternete girin lütfen, icralık traktör ilanları kaynıyor. Bursa Tarım Fuarı'nda bir firmanın teşhir için getirdiği sıfır kilometre traktörler bile haczedildi, gerisini düşün. Banka borçları yüzünden Konya'da çiftçilerin yüzde 80'i kendi tarlasında kiracı durumuna düştü.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 09:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.