Dogmatik kişilerin niye daha isabetsiz kararlar aldığı keşfedildi

Dogmatiklerle daha az dogmatikler arasındaki fark hemen görünür olmayabilir.

Dogmatik kişilerin niye daha isabetsiz kararlar aldığı keşfedildi

Indepedent Türkçe’nin haberine göre; Dogmatik kişiler görüşlerini destklemek için daha az bilgiye ihtiyaç duyuyor ve dolayısıyla daha isabetsiz yargılarda bulunuyor.

UCL ve Almanya'daki Max Planck Enstitüsü Biyolojik Sibernetik’ten araştırmacıların çalışmasında 700 kişi, temel karar verme yetilerini kullandığı bir online deneyde yer aldı.

Katılımcılara hareketli noktaların bulunduğu iki kutudan hangisinin daha fazla nokta içerdiği soruldu.

Araştırmacılar, kararını veren katılımcılara kutuların daha net görünen bir çeşidini sunup, kararlarını yeniden gözden geçirmelerini istedi.

Dogmatik kişilerin kararlarına etki edebilecek ek bilgileri edinme konusunda daha isteksiz olduğu gözlemlendi.

PNAS dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarlarından Dr. Steve Fleming, dogmatizmi belirleyen süreçlere ilişkin şunları söyledi:

Basit bir online deney üzerinden siyaset ya da yeni bilgi edinmeyle dogmatizm arasındaki ilişkileri gözlemleyebilmek çok şaşırtıcı. Çalışma, gündelik hayattaki dogmatizmin sadece belirli gruplarla ya da fikirlerle değil, daha temel bilişsel işlemlerle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Araştırmadaki belirleyici unsurlardan biri de, katılımcıların verdikleri karardan tam olarak emin olmadığı durumlarda ortaya çıktı.

Fleming şöyle devam etti:

Önceki çalışmalar, kararlarımıza ne kadar güvendiğimiz ve ne kadar yeni bilgi edinme ihtiyacı hissetiğimiz arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermişti. Şimdiki çalışmadaysa daha dogmatik kişilerde bu ilişkinin zayıf olduğunu gördük.

Araştırma, yanlış bilineni düzelten bir bilginin mevcut olmasının, insanların bunu öğrenmek isteyeceği anlamına gelmediğini ortaya koydu.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Schulz ise varılan sonuçları şöyle özetledi:

Dogmatik ve daha az dogmatik kişiler arasındaki farklar hemen göze çarpmıyor. Gündelik durumlarda, örneğin siyasi partilerle ilgili haberlerde bu farklılıkların nasıl tezahür edeceğini bilmiyoruz. Kendimizi dogmatik olarak görelim ya da görmeyelim, sonuçlar hepmize uyarı niteliği taşıyor. Emin değilsek, elimizdeki bilgiyi kontrol etmek en akıllıca yöntem.

Kaynak Indepedent Türkçe

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344