“Fındık artık milli ürün değil”

Karadeniz’in gözde ihracat ürünü, Türkiye ekonomisinin incisi olan fındık, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin(TMO) alım fiyatlarını açıklamasıyla moral bozdu.

Geçtiğimiz yıllarda serbest piyasada 26 liradan işlem gören fındık, bu sezon düşüşe geçti.

Buna tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TMO Ordu Ofisinin önünde açıklama yaparak “Fındık artık bölge halkı için milli bir ürün değil milli bir zulüm haline gelmiştir” dedi.

Adıgüzel, şunları söyledi:

“Geçen yıl fındık 26-27 TL den satıldı. Bu yıl geçti şimdi 23,5. Enflasyon belli iğneden ipliğe her şeye zam geldi gübre fiyatları bile %150 arttı. Fındık fiyatı yukarı gideceğine aşağı düştü. Bu ne vicdansızlık, bu ne insafsızlık! Karadeniz’de fındıkta bölgesel soygun, AKP iktidarıyla beraber kurumsal ve ulusal hale gelmiştir. Fındık milli bir üründür. Dünyadaki üretimin yüzde 70’ini biz üretiyoruz. Fındık piyasasına hakimiz ve Türkiye’nin tarım ihracatının birinci kalemidir, en fazla dövizi fındıktan kazanıyoruz keza fındıkta hiç bir şey ziyan olmuyor. Kabuğundan kapçığına, kapçığından kılçığına kadar her şey kullanılıyor. Tam 27 ürüne ham madde oluyor. Bu kadar kıymetli bir ürün. Dahası fındık milli bir ürün. Kurtuluş Savaşında kahraman gemimiz Rüsumat’ın makinaları fındık yağıyla yağlandı, kazanı fındık kabuğuyla harlandı. Bu kadar milli bir ürün. Fakat gelin görün ki üreticilere yapılanları gördükten sonra, bu fiyat politikalarını gördükten sonra, üreticiler fındık sırtında ilçe ilçe dolaşıyor TMO’ya ve alıcılara fındık beğendirmeye çalışıyor.”

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 17:20
YORUM EKLE