Meteoroloji uzmanı tarih verdi! Havalar ne zaman ısınmaya başlayacak?

Mart ayının sonuna gelmemize rağmen soğuk ve karlı hava etkisini iyiden iyiye hissettirmeye devam ederken, “Havalar ne zaman ısınacak?” Sorusunun yanıtı belli oldu.

Meteoroloji uzmanı tarih verdi! Havalar ne zaman ısınmaya başlayacak?

Meteoroloji uzmanlarına göre havalar 25 Mart'tan itibaren ısınmaya başlayacak.

Havaların ne zaman ısınacağı merak edilirken, soğuk ve yağışlı günlerin ardından beklenen güzel haber geldi.

Meteoroloji uzmanları baharın gelişi için 25 Mart tarihini işaret ederken, bu tarihten itibaren yurt genelinde hava sıcaklıklarının artacağı belirtiliyor.

BAHAR GELİYOR! HAVA SICAKLIKLARI 10 DERECE ARTACAK

Özellikle, yurdun iç kesimlerde sıcaklıkların 10 derece artması, kıyı kesimlerde ise 18-20 derece civarlarında seyredeceği öngörülüyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, önümüzdeki günlerde yüzünü gösterecek baharı TRT Haber'e değerlendirdi.

25 MART İTİBARIYLA BAHAR GELİYOR”

Bozyurt, Türkiye'nin uzun süredir soğuk hava etkisi altında olduğunu ve 25 Mart itibarıyla artık havaların ısınacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Yurdumuz bir süredir soğuk ve yağışlı hava kütlelerin etkisi altındaydı. Çünkü, polar vortex olayı genişledi ve aşağı enlemlere doğru kaydı. Bunun nedeni de üst batı rüzgarlarının yapmış olduğu üst atmosferdeki salınımlardı. Bu salınımlardan bir tanesi de bizim ülkemizin üzerindeydi ve bizim ülkemizi de ziyaret ediyordu. Fakat şu anda baktığımız zaman, artık üst batı rüzgarlarının yaptığı o salınımların yavaş yavaş yurdumuzu terk ettiği görülüyor.

25 Mart'tan itibaren de hava sıcaklıkları yavaş yavaş yükselmeye başlayacak. Yani, martın 25'inden sonra baharın geleceği söylenebilir. Fakat bu yükselişin geçen yıllardaki kadar çok olması beklenmiyor. Yani, sıcaklar mevsim normallerinde ya da mevsim normallerinin altında olacak. Ama geçtiğimiz günlerdeki soğuk havaların da 10 derece kadar üzerine çıkacak.

İç kesimlerde özellikle sıcaklıklar 10 derece artacak, kıyı kesimlerde ise 18-20 derece civarlarında seyredecek.”

BAHAR AYLARI NASIL GEÇECEK?

Kar yağışlı geçen kış aylarından sonra bahar aylarının da yer yer etkili olacak sağanaklarla geçmesi bekleniyor.

Bozyurt, toprağın neme doyması nedeniyle özellikle Mayıs ayında kuvvetli yağışların olabileceğinin altını çizdi:

“Nisan ayının ilk yarısı çok sıcak geçmeyecek. Yine zaman zaman kuzeyden soğuk hava baskınları gelmeye devam edecek. Hatta iç kesimlerin yükseklerinde bazen kar yağışları görülebilir. Kararsızlık yağışları denilen kırk ikindi yağmurları mayıs ayında kuvvetli olacak.

Yani, gök gürültülü sağanaklar, bazı bölgelerde dolu yağışları olabilir. Bu durumda barajlardaki doluluk oranlarını fazlasıyla artıracak. Hatta taşmaların bile yaşanmasını bekliyorum.

Doğu'da çığ düşmeleri yaşanabilir. Çok fazla kar yağdığı için ısınmasının etkisiyle bu kütleler etkilenecektir.”

YORUM EKLE